Ortopedik Muayene

Ortopedik Muayene

Yorum Ekle

%2

58,80 TL 60,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Bilim - Mühendislik > Tıp Bilimleri
Yayınevi Nobel Tıp Kitabevi
Yazar Mehmet Çakmak
Barkod 9786053352228
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi 2016
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 224
Ölçü 13,5x21

Ortopedik Muayene

Bir tıp doktorunun mesleğinde başarılı olmasının en önemli şartlarından biri, hastasını tedavi et-mesidir. Hastanın tedavi edilmesi de önce doğru bir tanıya ulaşmasını gerektirir. Doğru bir tanıya ulaşmanın tek yolu da ayrıntılı anamnez almak ile düzenli ve sistemli bir muayene yapmaktan geçer. Eğer muayene düzenli ve sistemli bir şekilde yapılmazsa, çok önemli bulgu ve belirtiler gözden kaçar. Bu durum doktoru teorik bilgisi ne kadar fazla olursa olsun, yanılgıdan ve tanı hatalarından kurtaramaz. Bu nedenle her doktorun, mesleğinde başarılı olması için düzenli ve sistemli muayene esaslarını öğrenmesi, bu alışkanlığı kazanması ve bunları her durumda hastalarına eksiksiz uygulaması gerekir.

Doktorların düzenli ve sistemli bir muayene alışkanlığını kazanabilmesi için, onlara yol gösterecek rehber kitapların olması gerekir. Ülkemizde dahiliye ve cerrahi gibi dallarda bu konuda pek çok kitap yazılmış olmasına rağmen, ortopedide bu konu üzerinde durulmamış ve bu amaçla kitap yazılmamıştır. Ortopedik muayene veya hareket sistemi muayenesi, diğer dallarda öğrenilen muayene yöntemlerinin ortopediye uygulanması ile sorun çözümlenmeye çalışılmıştır. Ancak ortopedik muayene diğer dallarla temelde benzerlikler göstermesine rağmen, esasta onlardan çok farklı kendine özel muayene yöntemlerine sahiptir. Bu kitabın yazılmasındaki amaç, ortopedik muayene konusunda bu eksikliği giderebilmektir.

Tıp öğrencilerinin gerek pratik uygulamalar esnasında gerek imtihanlarda, hastaya yaklaşa-madıklarını, hastayı muayene edemediklerini, ne yapacaklarını bilmediklerinden hastaya elini süremediklerini görmek beni üzmüştür. Eğer bu kitap tıp öğrencilerine, pratisyen doktorlara, ortopedi asistanlarına ve hareket sistemi ile uğraşan diğer tıp dallarındaki asistanlara, hareket sisteminin düzenli ve sistemli bir muayene alışkanlığını kazandırırsa amacına ulaşmış olacaktır.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın