Oksidentalizm

Oksidentalizm

Yorum Ekle

%30

31,50 TL 45,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Siyaset Bilimi
Yayınevi Açılım Kitap
Yazar Abdullah Metin
Barkod 9789944105361
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Oksidentalizm

Dünyanın dört bir yanında, çeşitli disiplinlerden araştırmacıları etkilemeye devam eden oksidentalizmin ne zaman başladığına dair bir kesinlikten bahsetmek güç. Buna karşın ‘hakikat ötesi’ zamanlarda onun açtığı yeni ufukları düşünmek için elimizde pek çok neden var. Zira oksidentalizm hem bir düşünme tarzı hem bir karşı söylem hem de sıkı bir disiplindir.

Abdullah Metin oksidentalizm üzerine Türkiye’de yapılan ilk çalışma olan elinizdeki Oksidentalizm İki Doğu İki Batı adlı eserde mesele ile alakalı mevcut literatürü gözden geçirerek meselenin çeşitli boyutlarını ortaya koyuyor. Kitaba bir takdim yazısı yazan Hasan Hanefi’nin de belirttiği gibi oksidentalizm sosyo-politik alandan kültüre kadar her seviyedeki kurtuluş hareketinin bir parçası dolayısıyla nefsi müdafaadır.
Oryantalizm ve oksidentalizmi bir araya getiren çalışmanın adına yansıyan “İki Doğu” Doğu’nun kendi gerçekliği ve Batı’nın gözündeki Doğu’ya işaret ediyor. “İki Batı” ise Batı’nın kendi gerçekliği ve Doğu’nun gördüğü Batı’yı gözler önüne seriyor. Oksidentalizmin felsefesini sosyal bilimlerle ilişkilendiren yazar, Hasan Hanefi, Samir Amin, Enver Abdulmelik, Avishai Margalit, Ian Buruma ve Fernando Coronil gibi isimlerin yaklaşımlarını titizlikle ele alıyor. Bunun yanında oksidentalizm etrafındaki temel tartışmaları okuyucuya sunarak sosyal bilimlerdeki Avrupamerkezci hegemonyayı kaldırmanın imkânlarını gündeme getiriyor.

Zengin ve zihin açıcı bir kaynak niteliğindeki Oksidentalizm İki Doğu İki Batı, oksidentalizm konusundaki mevcut literatürü aktarmakla kalmıyor mesele ile ilgili analizlere yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Sayfa Sayısı 176
Yayın Tarihi Ekim-2021
Baskı Sayısı 2. Baskı
Ölçü 13,5x21 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Abdullah Metin Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >