Modernleşme ve Güneydoğu

Modernleşme ve Güneydoğu

Yorum Ekle

48,00 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Kentleşme, Modernleşme
Yayınevi İmge Kitabevi Yayınları
Yazar Ahmet Özer
Barkod 9789755332291
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Modernleşme ve Güneydoğu

Türkiye'de en çok vergi veren bölgenin, Güneydoğ olduğunu biliyor muydunuz? Yıllardır yapılan tek yönlü propagandalar nedeniyle, pek de inandırıcı görünmeyen bu durum; Türkiye'nin en büyük kurumlar vergisini veren üç şirketin -TPAO, Shell ve Mobil- üretim yaptığı, para kazandıı bölgenin Güneydoğu olmasına karşın bunların vergilerini;  kaynaklarını sömürdükleri, kazanç elde ettikleri bölge yerine,  kârlarını transfer ettikleir batıdaki vergi dairelerine verdikleri düşünülünce değişebilir. Güneydoğu'daki yolu, suyu, havayı kullanıyor, kentleri kirletiyor, kaynakları sömürüyor ama vergilerini batıdaki kintelere veriyorlar. Bu çarpık yapılanmadan ötürü en az ödenek Güneydoğu'daki yerel yönetimlere aktarılıyor.

Türkiye'nin en büyük zenginlik kaynakları Doğu ve Güneydoğu'da olduğu halde bu bölgeye verilen teşviğin, batıdaki bir tek otele verilen teşvik kadar bile olmadığını biliyor muydunuz? GAP'ta şimdiye kadar harcanan paranın büyük bölümünün enerji yatırımlarına gittiğini, enerjinin ise bölgede kullanılmayıp, % 25'lere varan kayıplarla batıya taşındığını biliyor muydunuz? Ya Diyarbakır nüfusunun % 85'inin, yoksulluk sınırı altında olduğunu duymuş muydunuz? 1990'dan sonra kurulan her hükümet, büyük bir gösterişle Güneydoğu'ya çıkarma yaptı ya da Bakanlar Kurulu'nu bu bölgenin illerinden birinde topladı. Tam 9 ekonomik paket hazırlandı,  sözde trilyonlar havada uçuştu. Ama sonra herşey  unutuldu. Bu tavır ve yöntemler, sadece sorunları çözmenin psikolojik altyapısını tahrip etmekle kalmadı, siyasete olan inancın da yitirilmesine yol açtı.

İşte bu basiretsiz ve yanlış yaklaşım ile yöntemlerin, son 10 yılda ortaya çıkardığı sonuç: 3 bin faili meçhul; 3 bin boşaltılmış köy ve mezra; 3 milyon nüfusun zoraki göçü; açlık, işsizlik, sefalet... Peki bütün bu yanlış işlerin utancı kimdedir ve olan bitenin hesabını kim verecektir?

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Mart-1998
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 438
Ölçü 13x19,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ahmet Özer Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >