Milli Uyanış

Milli Uyanış

Yorum Ekle

%5

19,00 TL 20,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türk Tarihi Araştırmaları
Yayınevi Atatürk Kültür Merkezi Yayınları
Yazar Begali Kasımov
Çeviren Fatma Açık
Barkod 9789751621313
Tedarik Süresi 30 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Milli Uyanış

Bu kitap XX. yüzyılın başlarında Türkistan tarihinin  önemli olaylarından biri sayılan ceditçilik hareketini tanıtmak amacıyla hazırlanmış ilk örneklerindendir. Ceditçilik bu coğrafya için sadece "yeni" ya da "yenilik taraftarı" anlamları taşımaz, "yeni tefekkür" "yeni insan," "yeni evlat" anlamlarını da içermektedir.

Ceditçilik, 1917 yılındaki Bolşevik darbesi sonrasında sosyolist diktatörlüğü yerleşinceye kadar kendi mevki ve yönelişini koruyan sosyal bir harekettir, hayatın bütün cephelerini kaplamıştır. Bu araştırma ile yazar, ceditçiliğin ortaya çıkışını, kaynaklarını, gelişimini, sosyal, siyasi, kültürel-edebi hareketlerle alakasını göstermeye çalışmıştır.

Aynı zamanda yeni edebiyatın ortaya çıkışında rol oynayan Sıddık-i Aczi Nazime Hanım, Mahmud Hoca Behbudi, Münevver Kari Abdureşidhanoğlu, Abdulla Avlani, Muhammed Şerif Sufizade, Miskin, Hislet, Tevella, Hacı Muin, Sıraciddin Sıdki, Mirmolla Şermuhammedov, Abdurauf Fıtrat, Mirmuhsin Şermuhammedov'un hayatı ve edebi yönlerine yer vermiştir. Yazar, İsmail Gaspıralı'nın fikirleri ve eserleri ile Zeki Velidi Toğan'ın çalışmaları üzerinde de durmuştur.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi 2009
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 380
Ölçü 16x23,5 cm
Çeviren Fatma Açık
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Begali Kasımov Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >