• Ana Sayfa
  • Akademik
  • Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi

Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi

Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi

Yorum Ekle

%12

44,00 TL 50,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Akademisyen Kitabevi
Yazar Arzu Gülbahçe
Barkod 9786052580080
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Temmuz-2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 388
Ölçü 13,5x21

Mesleki Olgunluk Düzeyleri Farklı Olan Öğrencilerin Sosyal Karşılaştırma ve Benlik İmgelerinin İncelenmesi

Meslek seçimi bireyin hayatı boyunca verdiği önemli kararlardan birisi, belki de en önemlisidir. Çünkü birey mesleğini seçerken sadece para kazanacağı ya da geçimini sağlayacağı bir faaliyeti değil, mutlu olacağı bir yaşam tarzını da belirler. Seçeceği meslek bireyin hayatı boyunca yaşayacağı çevreyi, etkileşimde bulunacağı insanları, bu insanların çeşidini ve hatta eş seçimini bile etkiler. Bireyin toplumda iyi bir yer edinmesi, saygı görmesi, bir şeyler üreterek yeteneklerini ve becerilerini kullanması, gizilgüçlerini geliştirmesi, başarılı olması, bir işe yaradığı duygusunun verdiği mutluluğu yaşaması, kısacası kendini ifade edip, kendini gerçekleştirmesi için, kendisine en uygun olan mesleği seçmesi oldukça önemlidir.

Her insanın kişiliği, ilgi ve yetenekleri bir diğerinden farklıdır ve her mesleğin gerektirdiği ilgi yetenek ve kişilik özellikleri de birbirinden farklıdır. Bu nedenle bireylerin hem kendilerini hem de seçecekleri meslekleri çok iyi tanımaları, istenen mesleki olgunluk düzeyine ulaşmaları gerekmektedir.

Meslek seçimini etkileyen pek çok faktör vardır. Mesleki olgunluk da bunlardan birisidir. Bu çalışmada mesleki olgunluk düzeyleri farklı öğrencilerin, sosyal karşılaştırma ve benlik imge düzeyleri, bazı değişkenlere göre incelenip, öğrencilere, anne-babalara, öğretmenlere ve psikolojik da­nışmanlara bazı önerilerde bulunulması hedeflenmiştir.

Bu çalışmanın tamamlanmasında birçok kişinin katkısı olmuştur. Araştırmanın her aşamasında, değerli yardım­larını esirgemeyen ve çalışmalarımı sabırla izleyen, yapıcı eleştirileriyle eksiklerin giderilmesine önemli katkılarda bulunan danışmanım sayın Prof. Dr. Sırrı Akbaba’ya son­suz teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmalarımda her zaman desteğini gördüğüm değerli hocam sayın Prof. Dr. Muhit­tin Aşkın’a, izleme komitesindeki katkılarıyla Doç. Dr. Muhsine Börekçi’ye ve araştırmamın her aşamasındaki desteklerinden ve istatistiksel analizlerdeki katkılarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Başaran Gençdoğan’a, her zaman verdiği sosyal destekten dolayı Yrd. Doç. Dr. Serhan Alkan İspirli’ye, literatür desteğinde bulunan Yrd. Doç. Dr. Bozkurt Koç’a, yardımlarından dolayı Arş. Gör. Erdal BAY ve Arş. Gör. Serkan Tanrıöver’e teşekkür ediyorum. Bu­günlere gelmemde büyük emekleri olan annem, Nejla Hatunoğlu ve babam Naci Hatunoğlu’na, her zaman yanımda olan kardeşim Ebru Güllülü’ye, sonsuz destek ve sabrından dolayı eşim Öner GÜLBAHÇE’ye ve çalışma­larımdan dolayı kendilerine yeterince zaman ayıramamamı her zaman sabır ve hoşgörüyle karşılayan çocuklarım Ah­met Mert Gülbahçe ve Onur Alp Gülbahçe'ye de teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın