Mektuplarıyla Feynman Hep Şakacıydınız, Bay Feynman...

Mektuplarıyla Feynman Hep Şakacıydınız, Bay Feynman...

Yorum Ekle

27,78 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Anı - Mektup - Günlük
Yayınevi Güncel Yayıncılık
Yazar Michelle Feynman
Barkod 9789756117347
- +
Satış Dışı

Mektuplarıyla Feynman Hep Şakacıydınız, Bay Feynman...

"Ben bir kâşifim, tamam mı? Keşfetmeyi seviyorum!"

20. yüzyılın en büyük değerlerinden biri olan Richard Feynman, Nobel Ödülü'nü kazanmadan önce bile, kalıpların dışına çıkan öğretme biçimiyle bağımlılık yaratan bir fizik profesörü olmuştu. Efsanevi kişiliği, müthiş enerjisi, azımsanmayacak bir hayran kitlesi kazandırmıştı ona. Karşımızdaki sıra dışı bir entelektüel, yaşama ve doğaya âşık, yaptığı keşiflerin karşılığının başkalarıyla paylaşılması halinde alındığına inanan bir bilim insanıydı.

Bu efsanevi fizikçinin meslek yaşamını ve hayata bakışını, ilk kez bu kitapta yayımlanan mektuplar sayesinde öğrenme fırsatı buluyoruz.

Bilim adamlarından, hayranlarından, ailesinden, öğrencilerinden, delilerden ve Feynman'ın bilgeliğinden ve önerilerinden yararlanmayı bekleyenlerden gelen mektupların bir araya toplanmasıyla, ortaya gerçek anlamda bir yaşam rehberi çıkıyor.

Kızı Michelle Feynman tarafından düzenlenen ve gerektiğinde notlar eklenen bu mektuplar, yalnızca Feynman'ın sonu gelmez merakının nedenini ve nasılını anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda araştırmacı bir bakış açısının erdemini de etkileyici şekilde gözler önüne seriyor.

Manhattan Projesi'nden, kuvantum fiziğindeki gelişmelerden, Challenger soruşturmasından, okul kitaplarından, eşine olan sevgisinden veya bir probleme yaklaşım şeklinden, kısacası hangi konudan söz ediyor olursa olsun, Feynman'ın açıklığa, zarafete, espriye ve iyimserliğe adanmış hayatı her adımda kendini gösteriyor.

"Bir bilim adamından beklediğiniz ve istediğiniz her şey onda var: çekici, şüpheci, komik ve çok zeki."
- The Guardian

"Özgün, akıllı, meraklı, yerinde duramayan, araştırıp derleyen, coşkulu, bilim dünyasına ait, ama geleneklere hep karşı çıkan; bilime tutkuyla bağlı, ilkeleri ve kendi özgün bakış açısı olan bir insan."
- The Washington Post

"Feynman'ın yaşamı için "zincirleme reaksiyon" tanımını kullanmak çok yanlış olmaz. Kritik kütleye sahip bir gri madde patlıyor ve etrafa ışık ve ısı yayılıyor."
- Time

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 608
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Michelle Feynman Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >