Medyakronik

Medyakronik

Yorum Ekle

%15

3,14 TL 3,70 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İnsan ve Toplum > İletişim - Medya
Yayınevi İletişim Yayınevi
Yazar Kürşat Bumin
Barkod 9789754707021
- +
Baskısı yok

Medyakronik

Medyanın gündelik hayatımızdaki ağırlığı günden güne artıyor, bildiğiniz gibi. Emekleme devresini henüz geçen televizyon kanalları çoğalıyor, sahipleri el değiştiriyor, gazetecilik- televizyonculuk içiçe geçiyor, tekelleşmeler, “angaje” yayın politikaları, “ideolojik” gazeteler ve televizyonlar gitgide yaygınlaşıyor, “düzgün” haber okumak veya seyretmek günden güne güçleşiyor. Bu ortam doğal olarak “tepki”sini de yaratmış durumda.

Medyanın çarpıklığını, düzeysizliğini, ilkesizliğini, angaje oluşunu eleştiren, ti’ye alan yazılar, bu yazılardan oluşan dergiler de yavaş yavaş kurumsallaştı. Ancak Kürşat Bumin’in Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı medya eleştirilerini bu kategoride değerlendirmek doğru olmaz.

Çünkü Bumin, yazılarında sadece medyanın bayağılıklarını teşhir etmekle kalmıyor, gerek felsefi gerek mantıksal düzlemde “medya zihni”ni sorguluyor, okurlarını bilgilendiriyor ve tek gerçeğin “bize gösterilen” olmadığını gerekçeleriyle ortaya koyuyor. Özetle “klasik medya eleştirisi” kategorisine girmeyen, ele aldığı konuyu derinlemesine ele alıp sorgulayan, bilgilendiren ve bunu zaman zaman eğlenceli bir üslûpla yapan yazılarla karşı karşıyayız. Bumin’in, ayrıca bir köşeyazarının -”ideolojik” anlamda- yazdığı gazeteyle “aynı fikirde” olmadan da söz söyleyebileceğinin iyi bir kanıtı olduğunu hatırlatalım.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 256
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kürşat Bumin Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın