Medya-Sermaye-Siyaset Üçgeni

Medya-Sermaye-Siyaset Üçgeni

Yorum Ekle

%45

10,19 TL 18,52 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İnsan ve Toplum > İletişim - Medya
Yayınevi Siyah Beyaz Yayınları
Yazar Anıl Ural
Barkod 9786055646301
- +
Baskısı yok

Medya-Sermaye-Siyaset Üçgeni

Örneğin, iki saatlik bir serbest zamanınızda televizyon izlemeyi seçtiğinizde, sadece bir seçim yapmış olmuyorsunuz. Bu tercihinizle; sevdiğinizle sohbet etmeyi, annenizi telefonla aramayı, bir dosta mektup yazmayı, ıssız yollarada tek başına dolaşmayı, bir kitaba başlamayı, bir konuyu araştırmayı, müzik dinlemeyi ve daha yüzlerce seçeneği elemiş de oluyorsunuz.

Seçme ediminin doğasından kaynaklanan bir durum bu. Bu nedenle, iktidarların istemediği düşüncelerin ve ortamların engellenmesi için, en az baskı ve şiddet kadar önemli olan, kitle iletişimini kontrol altında tutmaktır.

Çünkü bir düşünür, sanatçı, eylemci olarak varlığınız büyük ölçüde medyada yer almanıza bağlı. Kamuoyu açısından, varolmak ile televizyonda görünmek, neredeyse aynı anlama geliyor.

Dolayısıyla, televizyona çıkanları seçmek, kimlerin var olacağını belirlemekten çok daha fazla, kimlerin ortaya çıkamayacağını belirlemek işlevini yerine getiriyor.

Seçmek, çoğu zaman bir iktidar uygulamaktır. İktidar her yerdedir. Mahallede, okulda, fabrikada, ailede, televizyonda... Ama direniş de her yerdedir! en çok kitaplarda...

Çünkü kitap, bireyselliği besler; ne isteyeceğinizi ve nasıl düşünedeğinizi şekillendiren medyaya karşı direnme gücünüzü artırır.

Elinizdeki kitap, yalana karşı mücadele ederken yanınızda yer almak için yazıldı. Kitle iletişim egemenlerinin manipülasyonunu yenmek için. İfade özgürlüğünü aşan bir düşünce özgürlüğü için; yani, kendi sözünüzün olması için. "Anlamak" için, "gideni ve gelmekte olanı"...

Satılık medyaya direnmek için.
(Tanıtım Bülteni)

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Ağustos-2010
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 368
Ölçü 13,5x20,5 cm
Editör Zafer Köse
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Anıl Ural Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın