Marksist - Leninist Parti’nin Temel Eğitim Dersleri

Marksist - Leninist Parti’nin Temel Eğitim Dersleri

Yorum Ekle

%30

29,40 TL 42,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Kurumlar, Örgütler
Yayınevi Sorun Yayınları
Yazar Kolektif
Çeviren Veysel Atayman
Barkod 9789754310572
- +
Baskısı yok

Marksist - Leninist Parti’nin Temel Eğitim Dersleri

Sınıflar mücadelesi tarih ve geleneklerimiz arasında anlamlı bir geçmişe sahip Alman Komünist Partisi (AKP) ve yenilgiye uğratılan '1919 Kasım Devrimi' deneyiminden çıkarılacak çok yönlü dersler vardır. Kanımızca, günümüzde ve ülkemiz sosyal pratiğinde bu sürecin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekiyor. AKP'nin anlamlı geçmişi kadar, Temel Eğitim Dersleri, aynı zamanda İşçi Eğitim Okulları'nın teorik/pratik/ideolojik deneyimleri olarak günümüzde de önemini korumaktadır. Ticari bir amaç gözetilmeden hazırlanan bu kitap, beş büyük ana başlık atında toplanan çok ayrıntılı bir eğitim programı oluşturmaktadır :

1. Alman İşçi Sınıfı Tarihi
2. Marksist Felsefe - Diyalektik Materyalizm
3. Tarihsel Materyalizm
4. Siyasal Ekonomi
5. Bilimsel Sosyalizm - Sosyalizm/Komünizm

Bu kitabın en belirgin özelliği, bu bölümleri genel bilgiler şeklinde Wuppertal Engels Enstitüsü'nün yıllar boyu sınanmış, denenmiş ve tekrar tekrar geliştirilmiş eğitim bilgilerine ve deneyimlerine dayanarak çok verimli bir eğitim sistematiği içinde sunmakla yetinmeyip, bu bilgileri öğretici bir rehberlikle, günlük yaşamın pratiği içinde somutlaştırarak, günlük yaşamla bütünleştirerek, tarihsel süreci gözeterek yaşama geçirmeyi amaçlamasıdır.

Marksizm-Leninizmin bu temel bilgilerinin, verilmiş sistematiğe bağlı kalarak özümsenmesi, yorumlanması ve teorik yeniden üretimi ve katkı getirebilmesi, özelde ülkemiz somut gerçeğine uygulanabilmesi, çok yönlü çabaları gerektiriyor.

Ülkemiz Devrimci ve Marksist Sol Kadro'ların eğitim ve bilinçlenmesi elbetteki Partileşme Sorunu'nun çözüme kavuşturularak, İşçi Sınıfının Devrimci Partisi'nin oluşturulmasına, Parti yerine ikame edilen örgütlerin açığa vurularak, bu ana eksen yörüngesinde organize işlevlere sahip kurumlaşmaların gerçekleşmesine bağlıdır.

Kitaptaki bilgileri pratikte uygulamayı başardığımız ölçüde, bu bilgiler bizim olacak ve kitabın değeri de eleştirel katkılarla o ölçüde büyüyecektir.

 

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Temmuz-1996
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 488
Ölçü 16,5x24 cm
Çeviren Veysel Atayman
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kolektif Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın