Mala Zarar Verme

Mala Zarar Verme

Yorum Ekle

37,50 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Ders Kitapları
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Erdal Noyan
Barkod 9786055633905
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Mala Zarar Verme

Mala zarar verme suçları, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu nun Kişilere Karşı Suçlar isimli İkinci Kısım da yer alan Malvarlığına Karşı Suçlar başlığı altındaki Onuncu Bölüm de düzenlenmiştir. 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun un ve 2863 sayılı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu nun ilgili hükümleri başta olmak üzere mala zarar verme suçunu düzenleyen özel kanunlar da mevcuttur.

Türk Ceza Kanunu nun Mala zarar verme başlığı altındaki 151. maddesi mala zarar verme suçuna, Mala zarar vermenin nitelikli halleri başlığı altındaki 152. maddesi bu suçun nitelikli hallerine ayrılmıştır. İbadethanelere, ibadethanelerdeki eşyalara ve mezarlıklara, mezarlıklardaki yapılara zarar verme ise 153. maddede İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme başlığı altında ayrıca düzenlenmiştir. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun un 1. maddesi Atatürk ün kabrine veya Atatürk ü temsil eden heykellere, büstlere ve abidelere zarar verenlerin cezalandırılmaları hakkındadır. Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu nun Cezalar başlığı altındaki 65. maddesinde ise taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına zarar verme suçunu meydana getiren fiillere ve cezalarına yer verilmiştir.

Mala zarar verme suçlarıyla ilgili inceleme yapılırken anılan bu suçlar konuları itibariyle ayrı bölümler olarak ele alınmıştır: Taşınır veya taşınmaz bir mala karşı fiil, ardından hayvanlara karşı fiil, ardından ibadethanelere, ibadethane eklentilerine ve buralardaki eşyalara, ardından mezarlıklara ve mezarlara karşı fiil gibi. Atatürk ü temsil eden heykellere, büstlere, abidelere zarar verilmesi ile kültür ve tabiat varlıklarına zarar verilmesi suçları da bağımsız başlıklar altında incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Taşınır ve Taşınmaz Mallar
Hayvanlar
İbadethaneler ve Buradaki Eşyalar
Mezarlar ve Mezarlıklar
Atatürk'ü Temsil Eden Eserler
Kültür ve Tabiat Varlıkları

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Mart-2010
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 344
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Erdal Noyan Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >