Mahmut Esat Bozkurt ve Türk İnkılabına Etkisi

Mahmut Esat Bozkurt ve Türk İnkılabına Etkisi

Yorum Ekle

%25

18,75 TL 25,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Genel Konular > Diğer
Yayınevi İdil Yayınları
Yazar Nilüfer Uğurlu Şenel
Barkod 9789944332415
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Mahmut Esat Bozkurt ve Türk İnkılabına Etkisi

1934 yılında Atatürk'ten "Bozkurt" soyadını alan, Türk İnkılabının özgün siması Mahmut Esat, 19. asırda Mora'dan Kuşadası'na göçen seçkin bir aileye mensuptur. İstanbul ve İsviçre'de olmak üzere iki hukuk fakültesi bitirerek doktora derecesi aldığı I. Dünya Savaşı yıllarında Lozan Türk Yurdu'nun da an faal üyelerindendi.

Milli Mücadele başlayınca yurda dönerek Kuva-yi Milliye'ye katıldı. İlk Meclis'te İzmir mebusu olarak yer aldı ve bu vazifeyi vefatına kadar yaptı. İktisat Vekili iken İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Adliye Vekilliği döneminde gerçekleştirdiği hukuk inkılapları ise batılılaşma hedefi doğrultusunda bir kilometre taşıydı.

Topyekün batılılaşmanın hararetli bir taraftaydı ve hem şekil, hem de zihniyet olarak toplumun batılılaşmasını istiyordu. Türkçülük, batıcılık hükümette olduğu yıllarda, özellikle "azınlıklara" karşı tavrı ve son zamanlarda kullandığı "çok sert" ifadeler, CHF içinde ve dışında büyük rahatsızlık yarattı. Bu bahaneyle inkılaba karşı biriken tepkiler, tavizsiz duruşuyla sivrilen Mahmut Esat'a yönelerek, hakkında davalar açıldı. Mustafa Kemal'e İsmet Paşa'ya ulaşan şikayetlerle istifaya mecbur bırakıldı.

Buna rağmen fikirlerini köşe yazıları aracılığıyla savunmayı sürdürdü. "Masonlara" karşı başlattığı polemik büyüyerek, Türk Mason Cemiyeti'nin kendisini feshetmesiyle neticelendi.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 488
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Nilüfer Uğurlu Şenel Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın