Kürt Aydınları

Kürt Aydınları

Yorum Ekle

%30

10,50 TL 15,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Azınlıklar, Etnik Sorunlar
Yayınevi My Kitap Yayıncılık
Yazar Ömer Altıntop
Barkod 9786056191817
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Nisan-2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 304
Ölçü 13,5x21

Kürt Aydınları

Günümüzde Türkiye, Suriye, İran ve Irak topraklarında yaşamını sürdüren birbirinden farklı onlarca toplum vardır. Çoğu zaman bu toplumları birarada tutan ortak değerler söz konusudur. Bu değerler bazen toprak, dil, din, ırk vs. olarak kabul edilir. Hz. İbrahim (a.s)’den bu yana Ortadoğu’da yaşayan toplumların başında Kürtler gelmektedir.

Kürt tarihine baktığımız zaman dört bin yıldan beri bu coğrafyada yaşayan ama devamlılık göstermeyen bir durumla karşılaşırız. Genellikle yaşadıkları coğrafyaya egemen olan devletlerin himayesinde varlıklarını sürdürmüşlerdir. Kürt toplumu içerisinde dönem dönem bazı isimler ön plana çıkarak yaptıkları çalışmalarla tarihe mâl olmuşlardır.

Edebiyat, bilim, sanat, felsefe ve din gibi birçok farklı alanda gerek dünya kültür mirasına gerekse kendi yaşadıkları toplumların kültürüne katkı sağlayan çok sayıda insan yetişmiştir. Kürt aydınları olarak nitelendirdiğimiz bu isimlerin başında Fatih Sultan Mehmet’in hocası Molla Gürani, Flamingo’nun mucidi Ziryap, II. Mevlana olarak adlandırılan Mevlana Halid, Sibernetiğin öncüsü Ebu`l İz el-Cezeri el-Kurdi, Bediüzzaman Said Nursi, Ahmedi Hani, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyûbi, El Dinaveri, Piremerd, Ahmet Arif, Dildar, Molla Ahmedi Bate, Şeref Han’ı saymak mümkündür.

Bu eserde dünya kürltür ve medeniyetine ismini yazdırmış birçok kürt aydınını yaşam öyküsünü bulacaksınız.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın