Küreselleşen Dünyada Güvenlik

Küreselleşen Dünyada Güvenlik

Yorum Ekle

52,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Uluslararası İlişkiler, Dış Politika
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Ömer Urhal
Barkod 9786055633097
- +
Baskısı yok

Küreselleşen Dünyada Güvenlik

Küreselleşmenin çok ileri boyutlara geldiği dünyada ve uluslararası ilişkiler sisteminde, güvenlik konusu da küresel bir nitelik kazanmıştır. Bu bağlamda, ülkelerin iç işlerinde yaşadığı sorunlar ile dış ilişkilerdeki sorunlar arasındaki sınırın giderek belirsizleşmesi devlet güvenliğine yönelecek tahditler açısından da önemli hale gelmiştir. Dolayısıyla, bireylerin ve toplumsal yaşamın varlığı aynı zamanda iç düzenin sağlanması diğer ifadeyle kamu düzeninin ve buna paralel bu amaca hizmet eden kolluk faaliyetlerinin önemi de bir kat daha artmıştır.

Günümüzde, insanlığı tehdit eden sorunların, geleneksel güvenlik sorunlarının yanında; ekolojik, bilimsel, teknolojik, ekonomik ve sosyal değişimlerle birlikte yeryüzündeki tüm yaşamı tehdit eden yeni ve karmaşık güvenlik problemleri ortaya çıkmıştır. Nitekim, şiddet, yoksulluk ve çevre yıkımı gibi sorunların birbirleriyle yakından bağlantılı olduğunu ve mevcut ekonomik, sosyal ve siyasi kurumların doğasından kaynaklandığını görmekteyiz.

Kamu güvenliği ise genel asayiş hizmetleriyle devlet sisteminin içe dönük güvenlik hizmetlerinden oluşan bir yapıdadır. İşte bu çalışma, genelde güvenlik konuları, özelde is ekamu güvenliği çerçevesinde, suç ve suçlularla etkin mücadele ile ihtiyaç hissedilen konularda gerekli değerlendirmelerin yapılabilmesi ve/veya elde edilen bilgilerin değerlendirilebilmesi konusunda çok iyi işleyen bir istihbarat ( kriminal istihbarat veya suç istihbaratı) mekanizmasının kurulması gereğinden ortaya çıkmıştır.

Dolayısıyla bu çalışmada, genel olarak güvenlik konuları ve özelde kamu güvenliği ve küreselleşme sürecinde devlet güvenliğini tehdit eden unsurlar içerisinde çok önemli boyutlara gelen örgütlü suçlar ile bunlarla mücadele edecek birimler içerisinde önemli bir yere sahip olan suç istihbarat birimleri ve suç istihbarat konuları ele alınmış ve değerlendirilmiştir.

Dileriz ki bu çalışma; araştırmacılara, güvenlik eğitimi veren birim ve okullara, bu alanlarda hizmet veren uygulayıcı birimlere ve personeline faydalı olur.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Temmuz-2009
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 714
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ömer Urhal Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >