Kur'an'ın Bitkisel Evreni

Kur'an'ın Bitkisel Evreni

Yorum Ekle

%36

9,60 TL 15,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Kuran ve Kuran Üzerine
Yayınevi Bera Kitap
Yazar Fırat Toprak
Barkod 9786056589997
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Şubat-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 232
Ölçü 13,5x21

Kur'an'ın Bitkisel Evreni

Kuran'ın her asra ve her alana bakan veçhelerinin olduğu şöhret bulmuş bir kaziyedir. En çok okunan ve üzerinde hayli çalışılan neredeyse söylenmedik söz kalmamış- bir kitap olmasıyla beraber halen yeni yeni çalışmalara konu olmaya devam etmesi bakımından ilmi icazını tüm görkemiyle izhar etmeye devam etmektedir. "İslam Düşüncesinin Bitkisel Evreni" üst başlığıyla tasarladığımız bu serinin ilk kitabı olan "Kuran'ın Bitkisel Evreni" temelde literatürümüzün bir
"Tarımcı" bakış açısıyla okunmasından ibarettir. Çalışmamızın belirli bir konu hakkında Kuran'da geçen tüm ayetleri derleyerek, tasnifinin yapılması ve sistemli, derinlikli bir şekilde inceleyerek Yüce Allah'ın o husustaki muradını ortaya çıkarmayı esas alan bir tefsir metodu olarak konulu tefsir (et tefsiru'l mevdui) alanında değerlendirilebileceği kanaatindeyiz. Bu amaçla öncelikle çalışılacak bitki ve bitkisel ilgi taşıyan ayetler tespit edilmiş ve nüzul sırasına göre tanzim edilmiştir. Ardından arka plan imkân ölçüşünce etimolojik olarak irdelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise ayetler çalışmanın ruhuna uygun olacak şekilde konu bağlamı gözetilerek tasnife tabi tutulmuştur. Bağlam bütünlüğünü sağlamak amacıyla da ilkin kısaca "Kuran'ın Nüzul Gayesi" ve "Kuran'da İlmi Unsurlara değinilmiştir. Böylece çalışma girişten sonra üç bölümden oluşmuştur. Lakin esas bölüm "Kuran'da Bitkisel Unsurlar" olan üçüncü bölümdür.
Çalışmanın temel motivasyon kaynaklarından biri Kuran kütüphanesine mütevazi bir katkı ile şeref bulma çabasıdır kuşkusuz. Emeği geçenlere dua ve teşekkür görevimizdir. Temennimiz ise bu çabamızın salih amellerden sayılmasıdır. Mutlak kemal âlemlerin Rabbine aittir.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın