Kont Magnus ve Diğer Hayalet Hikayeleri

Kont Magnus ve Diğer Hayalet Hikayeleri

Yorum Ekle

%26

8,14 TL 11,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Öykü
Yayınevi Kozmostar Yayınevi
Yazar Montague Rhodes James
Barkod 9786058200975
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Ağustos-2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 64
Ölçü 12,5x19,5

Kont Magnus ve Diğer Hayalet Hikayeleri

Klasik İngiliz Edebiyatı’na yaptığı katkılar nedeniyle çok sevilen; etkileyici öyküleriyle, iz bırakan karakterleriyle ve dönemine damgasını vurmuş Dr.Montague Rhodes James (M.R.James), 1 Ağustos 1862 tarihinde Goodnestone’da doğmuştur. Erken yaşta okuma alışkanlığı geliştirmiş ve kütüphanede kalmayı, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye tercih etmiştir.

1876’da Eton Kraliyet Akademisine, 1882’de Cambridge Kraliyet Kolejine girmiştir. Cambridge, Fitzwilliam Müzesine 1886’da asistan, 1893’de Müdür olarak atanmıştır. 1913’te Cambridge Üniversitesi Rektör Yardımcılığına getirilmiştir.

Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’dan etkilenen Dr.Montague Rhodes James, 1895’de ‘Canon Alberic’ ve ‘Lost Hearts’i yayımlamıştır.

Biyografiler, antikalar, incelemeler ve paleografya çalışmaları ile tanınmasına rağmen, hayal gücünü ustalıkla kullandığı hayalet ve korku hikayeleriyle hafızalarda kalmıştır. Eserlerinde bilimkurgu ile korkuyu birleştiren ünlü yazar Howard Phillips Lovecraft’a ilham kaynağı olmuştur. Kendinden sonra gelen bütün edebiyatçıların üzerinde derin ve evrensel bir etki bırakmıştır.

İngiliz Edebiyatı’nın sevilen öykülerinden ‘Kont Magnus’ 1901 veya 1902 yılında yazılmıştır; ilk olarak Ghost Stories of an Antiquary (GSA)’da yayımlanmıştır; müteakiben, The Collectied Ghost Stories (CGS)’de yeniden basılmıştır.

Ayrıca, kitapta yer alan; ‘Bir Anı’ Eton’un Müdürü Dr.Montague Rhodes James tarafından yazılmış son hayalet hikâyesidir ve muhtemelen de basılması için planladığı son yazısıdır. Bu şekliyle kaleme alınmış bir hikâyedir. Ölümünden sonra Kasım 1936 London Mercury’de yayımlanmıştır. ‘Cansız Eşyaların Öfkesi’ isimli eseri de ilk olarak Haziran 1932’de The Masquerade isimli Eton dergisinde yayımlanmıştır.

Dr.Montague Rhodes James, 12 Haziran 1936 tarihinde ölmüştür.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın