Kodlamaya Yeni Başlayanlar İçin Python Programlama Dili

Kodlamaya Yeni Başlayanlar İçin Python Programlama Dili

Yorum Ekle

12,50 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Bilgisayar > Programlama
Yayınevi Karahan Kitabevi - Ders Kitapları
Yazar Fatih Çağatay Baz
Barkod 9786057990051
- +
Baskısı yok

Kodlamaya Yeni Başlayanlar İçin Python Programlama Dili

Bilişim teknolojilerinin geldiği noktadan çok, ne kadar kısa sürede bu kadar yol kat ettiğinin sorulması gerektiğini düşünüyorum. Bilgisayarlar literatürde bahsedilen tanımlarının çok dışında artık. Otomobiller, akıllı ev sistemleri, sağlık sektörü ve daha birçok günlük yaşamdan karelerde bilgisayarlar önemli roller üstleniyor.

Yeni birçok kavram zihinleri meşgul ediyor. Kripto para, yapay zekâ, semantik web, robotik kodlama ve onlarca yeni başlık. Muhakkak buraya kadar bahsettiğim konuların perde arkasında rol alan kahramanlar var: Programcılar. Ve onların kullandıkları programlama dilleri…

Evet aslında bu programlama dili kavramı bir “dil”. Evet aslında bir “lisan”. Programlama dili. Bir eğitimci gözü ile baktığımda ülkemizde “yabancı dil” öğretimi oldukça zor. Esasen güzel dilimiz Türkçeyi doğru konuştuğumuz bile tartışmaya açıktır. Dil bilimcilerin alanına girme niyetinde değilim ama benimle sanırım hem fikirsiniz.

Yine kendi alanımıza dönecek olursak, galiba korkacak bir şey yok. Çünkü Türkiye’de programlama dilleri alanında oldukça kayda değer gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler yeterli mi? Tabi ki değil. Ama ümitlendirici.

Millî Eğitim Bakanlığı kodlama öğretiminde öğrenciler ve öğretmenler için yeterli seviyede mesai harcamaktadır. Algoritmik ve bilişimsel düşünme becerilerinin geliştirilmesi anlamında, ilköğretim kademesinde “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi” nin okutulmasında çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar sırasında “Haydi Çocuklar Kodlama Öğrenmeye” sloganını kullanmaları da oldukça heyecan uyandırıcı.

İlköğretim sıralarından üniversite laboratuvarlarına kadar ivmelenen teknoloji kullanımı ve programlama dili öğrenimi, geleceğin programcılarını yetiştirmeye yardımcı olacaktır.

Bu kitap ile, tabiri caizse, çorbada tuzum olsun istedim. Öğrencilerimden gelen “Hangi programlama dili?”, “Nasıl ve nereden başlamalıyım?” sorularına, bu kitap ile cevap vermeye çalıştım. Programlama dilleri öğrenme konusunda yola çıkmış kişilere bir başlangıç sağlama adına bu kitabı kaleme aldım. Popüler, öğrenimi kolay ve aynı zamanda oldukça işlevsel olan “Python” ile yola çıktım. “Python” programlama dilini anlatmak için böyle bir kitap muhakkak yeterli değil. Ancak yeni başlayanları yüzlerce sayfalık bir kitap ile sıkmamak, daha doğrusu başlangıç için göz korkutmamak adına, programlama dillerine bir giriş basamağı oluşturdum ve “Python” dan bahsettim.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Eylül-2018
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 76
Ölçü 14x21 cm
Editör Seyfi Karahan
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Fatih Çağatay Baz Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın