Kira Hukuku'ndan Doğan Tahliye Tespit Uyarlama Tazminat ve Alacak Davaları

Kargo Bedava

Kira Hukuku'ndan Doğan Tahliye Tespit Uyarlama Tazminat ve Alacak Davaları

Yorum Ekle

180,56 TL

Kargo Bedava
Kategori Hukuk > Kanun ve Uygulama Kitapları
Yayınevi Bilge Yayınevi
Yazar Mustafa Kılıçoğlu
Barkod 9786051682051
- +
Baskısı yok
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Eylül-2017
Baskı Sayısı 4. Baskı
Sayfa Sayısı 1154
Ölçü 16,5x24,5

Kira Hukuku'ndan Doğan Tahliye Tespit Uyarlama Tazminat ve Alacak Davaları

Bu basımda, kira hukukuna esas olan Türk Borçlar Kanunu'nun "Kira Sözleşmesi" bölümünün birinci ayrımında yer alan "Genel Hükümlerden", etrafı kalın çizgilerle çizilmeyen, yoruma dayalı bazı hükümleri, özellikle İsviçre Doktrini ve İsviçre Federal Mahkemesi Kararları ile açıklamak ve temel ilkelere yer vermek, son olarak da model önerme amaçlanmıştır.

Bu bağlamda, "Kiralananı özenle kullanma ve komşulara saygı gösterme borcu" (TBK. m. 316, İBK. m. 257/f), "Kiralananda yenilik ve değişiklik yapılması - Kiraya veren tarafından" (TBK. m. 320/1, İBK. m. 260), "Kiralananın sözleşmenin bitiminden önce geri verilmesi" (TBK. m. 325, İBK. 264/absl), "Olağanüstü fesih - Önemli sebepler" (TBK. m. 331, İBK. 266 g) konuları ele alınarak uygulayıcıyı aydınlatmaya çalışılmıştır. Sonraki basılarda aynı çalışma şekline diğer hükümleri ele alarak genişleterek devam edilecektir.

Öte yandan "sözleşmeye bağlılık ilkesi'nin önemi vurgulanmıştır. Tüm kitap kapsamında; adi kira sözleşmeleri, ürün kirası, kira hukukundan doğan alacaklar, kefilin sorumluluğu, icra inkar tazminatı, cezai şart ve sebepsiz zenginleşme konuları; kira tespiti; ilamsız ve ilamlı icra yoluyla tahliye konusu, kira uyarlaması son olarak da usul hükümleri "Dürüstlük kuralı ve hakkın açıkça kötüye kullanma yasağı" ilkesi kira konusuyla sınırlı incelenmiştir. Eşyaya verilen zararlarda tazminatın hesabının temel ilkeleri belirtilmiştir.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın