Kelam 1 : Kelam Tarihi Kelam Okulları

Kelam 1 : Kelam Tarihi Kelam Okulları

Yorum Ekle

%30

18,54 TL 26,48 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Diğer
Yayınevi Gece Kitaplığı
Yazar İbrahim Kaplan
İsmail Şık
İsmail Yürük
Nail Karagöz
Barkod 9786059867931
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ordu
Yayın Tarihi Mart-2017
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 220
Ölçü 13,5x21
Editör İsmail Şık

Kelam 1 : Kelam Tarihi Kelam Okulları

“Kelam ilmi, konusunun ulvi meseleleri kapsaması, malumatın zirvesi olması, yüce bir gayeyi hedef alması, diğer dini ilimlere dayanak olması, din ve aklın mutabık olduğu yakini bilgileri barındırması ve delillerinin güvenilir olması sebebiyle “eşrefü’l-ulum” (en şerefli ilim) olarak tanımlanmıştır.

Konuları dikkate alındığında kelam ilmi öncelikle “aslü’l-usul” olan Allah’ın zat, sıfat ve fiillerinden bahseden ilahiyyat konusunu incelemektedir. Muhtevasının, Allah’ın varlığından, birliğinden ve yaratıcılığından bahsetmesi nedeniyle konu olarak; insanların itikadını sağlam ve doğru temeller üzerine oturtmaya çalışması nedeniyle de gaye olarak söz konusu değeri hak etmektedir.

Kelamın gayelerindeki yücelik, onu diğer ilimlerden üstün yapan başka bir özelliğidir. Her şeyden önce o, dinin temel inanç esaslarını kesin delillerle sağlamlaştırmayı ve her türlü şüpheye karşı onları dirençli hale getirmeyi kendisine hedef edinmiştir. Bunun yanı sıra inananların niyet ve amellerini düzeltmeye çalıştığından ve onlara dünya ve ahirette mutlu olabilmelerinin yolunu gösterdiğinden dolayı bizzat şahsın kendisini ilgilendiren en önemli ilim durumundadır.”

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın