Kahraman Öğretmenler

Kahraman Öğretmenler

Yorum Ekle

%15

6,21 TL 7,31 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Eğitim > Diğer
Yayınevi Akis Kitap
Yazar Ömer Faruk Reca
Barkod 9786055880552
- +
Baskısı yok

Kahraman Öğretmenler

Eğitimci-Yazar Ömer Faruk Reca'nın yeni kitabına "Kahraman Öğretmenler" adını vermiş olması beni şaşırttı, neden derseniz; kahraman sözcüğünün anlamı bildiğim kadarıyla "Savaşta veya tehlikeli bir durumda yararlık gösteren kişi ya da edebiyat, roman, hikâye, tiyatro vb. edebiyat türlerinde en önemli kişidir." Zaten bu bilgiyi Türk Dil Kurumu 'Türkçe sözlüğü doğruluyor. Öğretmen için yapılmış binlerce adlandırma yanında, bu adlandırmaya gerek var mıydı?

"Kahraman Öğretmenler' Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı'nda tehlikeli bir durumda yararlık gösteren öğretmenler miydi? Yoksa farklı bir adlandırma ile karşı karşıya mı kalmıştım. Bu konuyu değerli yazarımızla konuştuğumuzda; "Evet savaş meydanlarında savaşan öğretmenler olduğu gibi farklı bir boyuttan bakarsak asıl savaşın neye karşı yapıldığını anlamak zor değil" dedi. Koca bir düşünceye daldım.

"İdealist öğretmen" 21. yüzyılın önemli adlandırmasıyken, yeni bir adlandırma yapmak doğru muydu?
Atatürk, 21Mart 1923 yılında Konya'da lise öğretmen ve öğrencileriyle tanışırken '… Gerçek kurtuluşu istiyorsak, her şeyden önce bütün gücümüz ve hızımızla cehaleti yok etmeye mecburuz…' demiştir.

Öyleyse uzağa gitmeye gerek yoktur. Cehaletle savaşı gerçek kurtuluş olarak gören Atatürk'ün bu sözü, öğretmelerin ne denli kahraman olduklarını gösteriyor. Dünyanın var oluşundan bugüne kadar sayacağımız binlerce cehaletin savaşçısı olan öğretmenlerimize "Kahraman Öğretmenler" adlı kitap yazarak hitap eden yazarı kutluyorum.

Ö. Faruk Reca, bu kitabında cehaletle savaşın ne denli kahramanlıklar gerektirdiğini gözler önüne sermiştir. Eğitim ordusunun insan hayatını kurtaran kahramanlarını bu kitapla anlatmış olması, çok anlamlı ve öğretmenlerimize yol göstericidir.
"Kahraman Öğretmenler" adlı bu kitabın yazılmasını destekleyen sözlerden bazılarını aktarmakta yarar görüyorum...

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 150
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ömer Faruk Reca Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >