İzmir’i Sevme Sanatı

İzmir’i Sevme Sanatı

Yorum Ekle

%15

7,79 TL 9,17 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Kentleşme, Modernleşme
Yayınevi İleri Kitabevi
Yazar Yaşar Aksoy
Barkod 9786054631278
- +
Baskısı yok

İzmir’i Sevme Sanatı

İzmir'i kim yazıyor diye sorarsak, hemen ekmeğini gazetecilikten çıkaran Yaşar Aksoy gelir. 5000 yıllık kentin adım atılmamış kaldırımlarını, hiç el değmemiş evrakı-ı metrukeleri'ni uzun yıllar boyunca arşınlayan Yaşar Aksoy, halkın içinde, halkla beraber araştırma yapan, halk için yazan kendine özgü bir Çelebi'dir. Semtler, sokaklar, evler, tapınaklar, anıtlar, insanlar, evliyalar, kahramanlar, mesihler, azizler, eşyalar, pullar, kartpostallar, gravürler, kitaplar ve kabristanlar, hatta mezar taşları onun dünyasını oluşturur. Resmi suratlı "yazılı tarih"ten yana değildir.

Güleryüzlü "sözlü tarih"e, püslü "folklorik tarih"e, şen şakrak "melodisel tarih"e bayılır. Karşıyaka'yı, Namazgah'ı, Kemeraltı'nı, Frenk mahallesini, Karantina'dan Güzelyalı'ya kadar tüm sahili, Asansör'ü, Karataş'ı, Buca'yı, Bornova'yı, çok sevgili Alsancak'ı, Çeşme'yi ve tüm ilçeleri hep bu inançla yazmıştır. O, önünde hiç ayak izi bulunmayan ve arkasından hiç ayak sesi gelmeyen bir "keşşaf" olarak, İzmir'in dehlizlerinde ömrünün sonuna kadar kandil taşıyacaklar.

Yaşar Aksoy'un "İzmir'i Sevme Sanatı" isimli çalışmasını kitap haline getiren İleri Kitabevi, kent kültürüne yaptığı hizmetten dolayı sevinçlidir. İzmirliler, aydınlar ve özellikle öğrenciler "İzmir'i Sevme Sanatı"ndan bir başvuru kitabı olarak faydalanacaktır.

Dil Türkçe
Cep Boy Evet
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 275
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Yaşar Aksoy Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın