İttihat ve Terakki Cemiyeti

İttihat ve Terakki Cemiyeti

Yorum Ekle

%25

13,89 TL 18,52 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Araştırma - İnceleme
Yayınevi Resse Kitap
Yazar Lütfi Özarslan
Barkod 9786054882250
- +
Baskısı yok

İttihat ve Terakki Cemiyeti

İttihat ve Terakki ve 2.Meşrutiyet, yüzyıldan fazladır tartışılmış, siyasal, ideolojik etkileri bakımından kaynak teşkil eden kavramlardır. Osmanlı coğrafyasında kalıcı etkiler bırakmış İnkılab - ı Azim ya da 10 Temmuz 1908 Devrimi geçirdiği evreler açısından en çok araştırılan ve tartışılan konulardan biridir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun düşünce yapısının toplanıp Cumhuriyet Türkiyesi’ne devredilmesinde önemli rolü olan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin evrimi aynı zamanda bu coğrafyadaki düşünce, felsefe, milliyetçilik, din gibi kavramların tartışıldığı bir kaynaktır.

Gerilemeden çıkma çabasının Osmanlı Modernleşmesi üzerinde etkisi olan 1. ve 2.Meşrutiyeti doğuran koşullar ve kurumlar bu dönemin ürünüdür. Yine « eşitlik, adalet, özgürlük, kardeşlik » gibi modern siyasal kavramlar hakeza İslamcılık, Milliyetçilik (Türk, Sırp, Kürt, Ermeni, Arap, Bulgar, Arnavut, Bulgar, Rum), Sosyalizm, Feminizm, Pozitivizm, Materyalizm, Darwincilik, Kapitalizm, Liberalizm gibi birçok toplumsal düşünce bu dönemde literatütre girmiş, tartışılmış, tarafını oluşturmuştur.

İttihat ve Terakki Cemiyeti bazı kesimlerin ileri sürdüğü gibi fedai tarzda eylemler yapan, sadece askeri çözümler sunan ve sadece iktidarı hedefleyen bir örgüt değildir. Siyasi, ekonomik, kültürel, ideolojik, ekonomik, sosyal boyutları olan bir harekettir. Amaçlarını gerçekleştirmek için basın, ağitim, propaganda gibi modern enstrümanları sonuna kadar kullanan ve sonuç almaya çalışan bir organizmadır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Mart-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 433
Ölçü 13,5x21 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Lütfi Özarslan Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın