İşokulu Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm

İşokulu Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm

Yorum Ekle

%30

9,80 TL 14,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Sivil Toplum Kuruluşları
Yayınevi Sorun Yayınları
Yazar Pavel Petroviç Blonski
Çeviren Tahsin Yılmaz
Barkod 9789754311303
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

İşokulu Eğitim Sorunlarının Çözüm Yöntemi Olarak Marksizm

Pavel P. Blonski (1884-15 Şubat 1941), Tarih ve Filoloji öğrenimi gördü. Rusya'da devrimci atılımın yükselmesiyle öğrenci hareketlerine katıldı. Birçok kez tutuklandı. Pedagojive Psikoloji dersleri verdi. Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nden sonra Sovyet İktidarının yanında yeraldı. Yeni Sovyet ilköğretiminin düzenlenmesine aktif olarak katılan pedagoglardan birisidir. Moskova Üniversitesi öğretmen eğitimi programının yürütülmesine katıldı. 1920'de Sosyal Eğitim Akademisi'nin kurucuları arasında yeraldı.

Pavel P. Blonski, Sovyet Pedagoji ve Psikolojisinin çok yönlü ve önemli temsilcilerinden biridir. Sovyet okulunun toplumdaki yerinin doğru belirlenmesine, onun politik işlevinin temellendirilmesine katkıda bulundu. Sosyalist okulun politeknik özelliğine; genel eğitimin özüne; öğrencilerle aktivitenin, bağımsızlığın ve yaratıcılığın oluşturulmasına ilişkin görüşlerini geliştirdi. Bilgi sürecine uygun dersin düzenlenmesi ve kolektif eğitimin sorunnlarının aydınlanması amacıyla Blonski, öğrencilerin yaş özellikleri ve bireyselliklerini gözönünde bulundurmak gerektiği görüşünde idi.

Blonski'nin çok kapsamlı yapıtından yapılan bu seçme eser, onun farklı dönemlerdeki pedagojik yazılarından oluşmakta ve bu pedagogun kişiliğini derinden kavrama olanağı sağlamaktadır. Eserde Sovyet iktidarının ilk yıllarında yapılan eğitim tartışmalarını etkileyen ve yurtdışında da yankı uyandıran "İşokulu" önemli bir yer kaplamaktadır.

 

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Eylül-2003
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 128
Ölçü 13,5x19,5 cm
Çeviren Tahsin Yılmaz
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Pavel Petroviç Blonski Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın