İslam'da Ticaret Rehberi

İslam'da Ticaret Rehberi

Yorum Ekle

%25

22,50 TL 30,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Araştırma-İnceleme
Yayınevi Kayıhan Yayınları
Yazar Kerim Buladı
Barkod 9786059669177
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

İslam'da Ticaret Rehberi

İnsan hayatının ayrılmaz bir parçası olan ticaret, meşrû ölçüler dahilinde üretim ve tüketim demektir. Bunun en bereketli yönü ise hiç şüphesiz helalinden kazanmaktır.

Yüce kitabımız Kur’ân, ticarete büyük ilgi göstermiştir. İbadetlerin dışında kalan zaman dilimlerinde, Cuma namazının ifa edilmesinden hemen sonra ve hac görevinin yerine getirilmesi sırasında bile ticari faaliyetleri teşvik etmesi, gayet manidardır.

Bu güne kadar ekonomi ile ilgili büyük organizasyonlar oluşturulmuş, ekonomistler, iktisadî konular üzerinde yüzlerce eser yazmışlardır. Artık dünyanın dikkati ekonomik meseleler üzerinde yoğunlaşmış, savaşlar bile ekonomi üzerinden yapılmaktadır.

İmanlı işadamı, sanayici ve ticaret erbabı yerin ve göğün arasında bulunan her şeyin mülkiyetinin Allah’a ait olduğuna inanmalı, kendisine lütfedilen servetin, emanet olduğuna ve bir emanetçi anlayışı ile onu korumaya ve insanlığın hizmetine sunmaya görevli bir memur olduğunu düşünmelidir. İşlerini, üretimini, tüketimini, adalet, merhamet ve hakkâniyet ölçüsü içerisinde yapmalıdır. Sadık bir tacir, emin bir insan olmak onun ayrılmaz bir özelliğidir.

Biz, bu düşünce ile Müslüman işadamlarına, sanayicilerine ve ticaret ehline ışık tutmak ve faydalı olmak maksadıyla “İslamda Ticaret Rehberi” konulu çalışmamızı ele aldık. Çalışmamızı, “âhirete iman eksenli” bir düşünce üzerine oturtmaya özen gösterdik. Müslüman işadamı için başarının sadece ticarette gösterilen iyi bir kâr ve tüketim performansı ile sınırlı olmadığına, âhiretteki ebedî saadetin de hesaba katılmasının gerekli olduğuna ve her ikisinin bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesinin lüzumunu anlatmaya çalıştık.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Nisan-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 272
Ölçü 13,5x21 cm
Editör Adem Kuşkulu
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kerim Buladı Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın