İslam’da Kadının Rolü Türkiye’de Kadın

İslam’da Kadının Rolü Türkiye’de Kadın

Yorum Ekle

%20

26,40 TL 33,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Diğer
Yayınevi Sinemis Yayınları
Yazar Beyza Bilgin
Barkod 9786054566273
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE

İslam’da Kadının Rolü Türkiye’de Kadın

“İnsan” ait olduğumuz varlık türü, “insanlık” ise sahip olmamız gereken bir vasıftır. İnsan olarak yaratılmış olmamızda, insanlık vasfına sahip olmamız için gereken şartlar hazırlanmıştır. Akıl ve irade bunlardan başlıcasıdır. Aklı olmayan insan insanlıktan sorumlu sayılmayacağı için aklı olanın aklını kullanmaması affedilemez. İnsanın aklını ve iradesini, diğer bütün kabiliyetleri ile birlikte kullanarak insanlık yolunda başarılı ve mutlu olup mutlu etmesi de başaramayıp mutsuz olması ve mutsuz etmesi de kendi sorumluluğundadır.

Bu kitapta işlemeye çalıştığım “İslam ve Kadın” konusu, başlangıçta bana biraz ters gelen bir konuydu. Benim yetişme tarzıma ve İlahiyat tahsilim boyunca Kuran'dan öğrendiklerime göre İslam, kadına ve erkeğe göre ayrı ayrı değil, insana hitap eden bir kitaptı. Öyleyse bu kitaptaki bilgiler ve öğütler, bir bütünlük içinde, mesela “insan ve Allah”, “insan ve insanlar”, “insan ve diğer varlıklar”, “insan ve çevre” gibi adlar altında değerlendirilmeliydi. Fakat kadın sorunları giderek İslam'a o kadar çok bağlandı ki, kendimi pek çok yerde “İslam ve kadın” konusunda konferanslar verirken bulmaya başladım.
Tarihin izlerine baktığımızda insan kitlelerinin kabiliyetlerini her zaman aklın rehberliğinde kullanmadıklarını görüyoruz. Oysa artık peygamberler çağı da bitmiş, insanlar kendi çabaları ile başbaşa bırakılmıştır. Geçmiş zamanların cinsiyet farklılıklarının, din ve mezhep savaşlarının yerini işbirliğinin ve insanlık yolundaki yarışların alması gerekiyor. Enerjilerimizi cinsiyet ayrımcılıklarından temizleyip savaşa değil barışa yönlendirmek daha pek uzun zaman gerektirebilir. Fakat başlamak önemlidir. Farklı cinsiyetlerin de, Akılların ve iradelerin de, dinlerin ve mezheplerin çok derinlerden kaynaklanan güçlerinin yardımlaşmasına ihtiyacımız vardır. Mutlu olup mutlu etmeyi başaracağımız günlere erişmek üzere yapacağımız çalışmalara bu kitabın bir katkısı olsun istedim, kabul edilsin dilerim.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Haziran-2014
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 252
Ölçü 14x21 cm
Editör Osman Gürkan
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Beyza Bilgin Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın