İşgal

Çok Satan

İşgal

Yorum Ekle (1)

%35

39,00 TL 60,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Araştırma - İnceleme
Yayınevi Remzi Kitabevi
Yazar Turan Akıncı
Barkod 9789751419514
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

İşgal

1. Dünya Savaşı sırasında Müttefiklerin donanmalarıyla Çanakkale Boğazı’ndan geçip İstanbul’u işgal etme planları Osmanlı ordusunun destansı savunması sonucu boşa çıkmıştı. Ancak bundan üç yıl sonra, Mondros Ateşkes Antlaşması (1918) uyarınca, Müttefik güçler Çanakkale Boğazı’ndan direnişsiz geçtiler ve 160 gemiyle İstanbul’a girip şehri kontrol altına aldılar. 16 Mart 1920 günü ise şehri resmen işgal edip, Osmanlı meclisini kapattılar ve ağır Sevr maddelerini sadrazam Damat Ferit Paşa’ya imzalattılar.

Bu arada, Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesi meyvelerini vermeye başladı. Ankara’da kurulan yeni meclisin, işgalci güçleri bozguna uğratması sonucu imzalanan Lozan Anlaşması’yla birlikte, Müttefikler 6 Ekim 1923’te İstanbul’u terk etmek zorunda kaldılar.

Araştırmacı Turan Akıncı, yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olmuş bir şehirde, bu onur kırıcı işgal dönemi boyunca yaşananları ve aynı dönemde, Anadolu’da gerçekleşen kurtuluş mücadelesini tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Sayfa Sayısı 504
Yayın Tarihi Temmuz-2020
Baskı Sayısı 2. Baskı
Ölçü 16x23,5 cm
  • Son Dönem Osmanlı Tarihi

    Şenel Çörten - 21.07.2020 23:57

    Yazarın İsyan Sürgün ve Selanik kitaplarını okumuş biri olarak tarihi sevdiren anlatımı dikkat çekiyor Sade yalın objektif okuyucu yormayan üslubu dikkat çekici .Arşiv niteliğinde yeni bir eserle karşı karşıyayız Ayrıca hocanın sosyal medya hesaplarında gündeme tarihi perspektiften bakan harika yazılar var.

Turan Akıncı Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın