İnternet ve Haber

İnternet ve Haber

Yorum Ekle

%15

29,75 TL 35,00 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İnsan ve Toplum > İletişim - Medya
Yayınevi Litera Türk
Yazar Emre Vadi Balcı
Barkod 9786053371182
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Mart-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 288
Ölçü 13,5x21,5
Editör Şükrü Balcı
Mete Kazaz
Salih Tiryaki

İnternet ve Haber

Yeni medya ve internet teknolojilerinin, toplumsal hayatta iletişim adına merkezi bir rol oynamaya başlamasıyla, kaçınılmaz olarak toplumun haber alma davranışları da etkilenerek değişime uğramıştır. Bu değişim, insanların haber alma ve haber okuma alışkanlıklarını etkilediği kadar, haber üretim süreçlerinin farklılaşmasıyla sonuçlanmıştır. Geçmişte haberin oluşması için gereken süreler, günler ve saatlerle ölçülürken, günümüzde bu süreler dakikalar ve hatta saniyelerle hesaplanmaktadır. İnternet haberciliği ile haberin hızındaki değişim kadar haberin güvenilirliği ve çeşitliliği de bu aşamada ön plana çıkmaktadır.

Haber seçimlerindeki ölçütler, kişisel beğenilerden ve toplumsal yapıdan etkilenmektedir. Toplumsal yapı içerisinde şekillenen haber, bu yapının ayrılmaz bir parçası olan kültürden yoğun bir şekilde etkilenmektedir. Kültür aynı zamanda haberin tüketiminin belirleyici ögesi konumundadır.Bu durum kültürel farklılıkların haber tercihlerine etkisini, haber bağlamında tüm insanların aynı tarzda ve aynı konuda haberleri tercih etme yönelimi içinde olmadıkları şeklinde açıklanabilir.

Günümüzde gerek internet ve bağlantı teknolojilerinin gelişimi, gerekse sosyal medyanın gelişmesi ile haber kaynaklarının sayısındaki artış ve hız haber ile ilgili motivasyonları değiştirmektedir. Bu aynı zamanda medya tercihlerini de şekillendirmektedir.

“Kültürel Farklılıklar Ekseninde İnternet ve Haber” adlı kitabımız internette, yeni medyada haber ve kültürel farklılıkların haber tercihlerindeki rolü konularındaki araştırmalarda kaynak oluşturma özelliğindedir.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın