İmbikten Kadehe / Meleklerin Payı Set

Kargo Bedava
Çok Satan

İmbikten Kadehe / Meleklerin Payı Set

Yorum Ekle

427,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Yemek Kitapları > Kokteyl ve İçki Kitapları
Yayınevi Epsilon Yayınevi
Yazar Dr. Burkay Adalığ
Barkod 9789990050165
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

İmbikten Kadehe / Meleklerin Payı Set

2019’da yayımlanan, Türkiye’nin en kapsamlı viski rehberi olma özelliğine sahip ilk kitabı Meleklerin Payı: Bir Viski Macerası ile okurların beğenisini ve dünyanın en önemli yeme-içme kültürü ödüllerinden Gourmand World CookBook Awards 2020 ödülünü kazanan Dr. Burkay Adalığ, yepyeni bir içki kültürü kitabıyla karşımızda. 
Dr. Burkay Adalığ bu sefer sadece viskiyi değil, dünyanın tüm distile içkilerini anlatıyor. İmbikten kadehlerinize kadar uzanan bu yolculuğun her aşamasını keşfederken, bu kitabı okuduktan sonra içtiğiniz her içkinin hikâyesini de biliyor olacaksınız. Votkadan cine, tekiladan konyağa tüm distile içkilerin anlatıldığı kitapta, milli içkimiz rakı tabii ki başrolde.
İçki tarihinden ilginç anekdotların, elliye yakın kokteyl tarifinin, içkinizi yudumlarken dinleyebileceğiniz şarkı listelerinin ve ülkemizde bir ilk olan Türkiye’nin Rakıları tablosunun da yer aldığı İmbikten Kadehe: Distile İçkiler Dünyası sadece kitaplığınızın değil evdeki barınızın da başköşesine yerleşecek bir kitap.
Tüm içkiseverlere şimdiden
Şerefe!

Meleklerin Payı - Bir Viski Macerası
Altın Örümcek Yılın En İyi Bloğu ödülünün sahibi Dr. Burkay Adalığ’ın kaleme aldığı Meleklerin Payı, uzun yıllar sonra yazılan ilk Türkçe viski kitabı olmasının yanı sıra, bugüne kadar yazılmış en kapsamlı Türkçe viski kültürü rehberi.
Viski tam olarak nedir, nasıl ortaya çıktı?
Hangi ülkeler hangi viskileri üretiyor?
Viski üretim sürecinin püf noktaları neler?
Kaç viski türü var, aralarındaki fark ne?
Viski nasıl satın alınır, viski etiketleri nasıl okunur?
Viski nasıl tüketilmeli? Viskinin yanına neler yakışır?
Viski tadımı nasıl yapılır?
Viski hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?
İlk ve Türk viskisi olan Ankara Viskisi nasıl ortaya çıktı?
Popüler kültür ve viski arasında nasıl bir etkileşim var?
“Türkiye’de sayıları giderek artan viskiseverlerin artık kayda değer bir referans kitabı var.”
-Dave Broom, Viski Kültürü Yazarı, Üstat Kadeh Muhafızı
Bu çalışmada dünya viski coğrafyasını tanıyacak, damıtımevlerinde çekilen ve kitap boyunca karekodlarla takip edebileceğiniz videolar aracılığıyla üretime bizzat yerinde tanık olacaksınız. Meleklerin Payı’nda viski dünyasını tanımakla kalmayacak; yabancı kaynaklarda bulunması mümkün olmayan, Türkiye’nin ilk “viski tadım çarkı”, Türkiye Viski Tüketim Alışkanlıkları Araştırması gibi bilgiler de edineceksiniz. Meleklerin Payı sadece bir içkiyi değil, bir kültürü öğrenmek için çıkılan kişisel bir yolculuğu anlatıyor.
“The Malt Whisky Yearbook 2017 kitabımda Burkay Adalığ’ın kurduğu Türkçe ilk viski bloğunu da izlenmesi gereken siteler listeme dahil etmiştim. Aradan üç sene geçtikten sonra Burkay’ın tutkusunun ve bilgisinin geniş çaplı bir Türkçe viski referans kitabına dönüştüğünü görmek beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.”
-Ingvar Ronde, Viski Kültürü Yazarı
“Viskinin tarihini, üretimini ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlatan bu geniş kapsamlı kitap, Dr. Burkay Adalığ’ın bilgi ve tecrübesini bizatihi damıtmasıyla ortaya çıktı. Burkay, İskoç viskileri ve İskoçya sana şükran borçlu!”
-Charles MacLean, Viski Kültürü Yazarı, Üstat Kadeh Muhafızı
 

Dil Türkçe
Cilt Tipi Ciltli
Kâğıt Cinsi Kuşe
Editör Cemil Üzen
Meryem Yasemin Özek
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Dr. Burkay Adalığ Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >