İlk Defa Yayınlanan Fotoğraflarla Çanakkale Cephe Gerisinde Savaş

Kargo Bedava

İlk Defa Yayınlanan Fotoğraflarla Çanakkale Cephe Gerisinde Savaş

Yorum Ekle

%17

130,65 TL 157,41 TL

Kargo Bedava
Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi D Yayınevi
Yazar Bahtiyar İstekli
Çeviren Cem Akasa
Barkod 9786056046049
- +
Baskısı yok

İlk Defa Yayınlanan Fotoğraflarla Çanakkale Cephe Gerisinde Savaş

Çanakkale Savaşlarının yüzüncü yılı olması dolayısıyla konuyla ilgili birçok yeni kitap yayınlandı ancak bunların arasında ilk olma özelliği taşıyan pek az eser göze çarpmaktadır. İşte bu "az" sayıdaki eserlerden birisi de, yeni ortaya çıkan fotoğraflarla Çanakkale cephesinin lojistik faaliyetlerine ışık tutacak olan "Çanakkale, Cephe Gerisinde Savaş" isimli kitaptır.

Çanakkale'de, cephede çok kanlı savaşlar yapılırken ikinci bir savaş da cephe gerisinde veriliyordu. Cephede çarpışan askerin erzakını, savaşmak için ihtiyacı olan mühimmatını zamanında ve yeterli olarak sağlamak zafer için büyük bir öneme sahiptir. Cephede toplanan ve miktarı 350.000'e kadar çıkan bir kitleye gereken erzak ve savaş mühimmatını temin etmek yetmiyor, bölgeye sevk etmek de gerekiyordu. Çanakkale bölgesinin savunmasını üstlenmek üzere 27 Mart 1915'te 5. Ordu'nun kurulup görevlendirilmesiyle birlikte bu ordunun lojistik ihtiyaçlarını sağlamak üzere 5. Menzil Teşkilatı kurularak faaliyete geçirilmiştir. 5. Menzil Teşkilatı'nın faaliyet alanı Trakya bölgesi, Marmara Denizi havzası ve Konya'ya kadar Batı Anadolu bölgelerini kapsamaktaydı. 5. Menzil buralardan temin edilen erzak ve mühimmatı devrin bütün imkânlarını kullanarak cepheye sevk etmekteydi. 5. Menzil Teşkilatı sadece sevkiyat işiyle kalmayıp, hasta ve yaralıların geriye tahliyesi ve hastaneler kurarak tedavilerinin yapılması, veterinerlik hizmetleri sağlanması, yollarda ihtiyaçları karşılayacak dinlenme ve durak yerlerinin kurulup buralarda hizmetler verilmesi gibi cephenin ayakta kalabilmesi için çok önemli vazifeler yapmıştır. İşte, 5. Ordu'nun lojistik teşkilatı olan 5. Menzil bu faaliyetlerini belgelemek üzere bir fotoğraf albümü oluşturmuştur. Fotoğraflar ânı dondurarak saklayabilme özelliklerinden dolayı her zaman anlatıdan bir adım öndedirler. Bu yanıyla fotoğraflar anlatıyla hiçbir zaman tam olarak sahip olamayacağımız bilgiler içerirler. Ancak, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili günümüze kadar gelen fotoğraf sayısı oldukça kısıtlıdır. Ortaya çıkan bu fotoğraflarda Çanakkale savaşlarının hangi şartlar altında yapıldığı gözler önüne serilmektedir.

Bu albümde, 5. Menzil'in bölgesi alanında, Çanakkale cephesini desteklemek üzere yürüttüğü faaliyetleri gösteren yüzden fazla fotoğraf bulunmaktadır. Şimdiye kadar yayınlanmamış olan bu fotoğraflar Uğur Yeğin tarafından satın alınarak kitap haline dönüşmesi sağlanmıştır. Bahtiyar İstekli tarafından hazırlanan eser, Çuhadaroğlu Holding sponsorluğunda yayınlanarak Çanakkale savaşlarının yüzüncü yılında raflardaki yerini almış bulunuyor.

Dil Türkçe
Dil İngilizce
Kâğıt Cinsi Kuşe
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Haziran-2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 351
Orjinal Adı Gallipoli The Battle Behind The Frontline With Hitherto Unpublished Photographs
Ölçü 25x35,5 cm
Editör Uğur Kırlı
Çeviren Cem Akasa
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Bahtiyar İstekli Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın