İflasın Ertelenmesi

İflasın Ertelenmesi

Yorum Ekle

46,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar İbrahim Ermenek
Barkod 9786055633660
- +
Baskısı yok

İflasın Ertelenmesi

İflasın ertelenmesi adlı kitabımızın birinci baskısı yaklaşık on ay gibi kısa bir süre içerisinde tükendi. Kitabın birinci baskısının bu kadar kısa bir süre içerisinde tükenmesi, konunun hala güncelliğini koruduğunun da bir göstergesini oluşturmaktadır. Bu süre içerisinde de iflasın ertelenmesi müessesesinin amacı dışında ve kötü niyetli olarak kullanıldığına yönelik eleştiriler devam etti. Bu düşüncenin bir sonucu olarak iflasın ertelenmesi müessesesinin kaldırılması gerektiği yönünde ciddi görüşler ortaya çıktı.

Son sekiz yıl içerisinde biri yerel birisi de küresel olmak üzere karşılaştığımız iki önemli ekonomik kriz, bir taraftan iyi niyetli borçlular açısından bu müessesenin varlığını zorunlu kılarken diğer taraftan da kötü niyetli borçlular için bu yola başvuruyu tetikleyici bir unsura dönüşmüştür.

İcra ve İflas Kanununda 2003 yılında yapılan değişikliklerden bu yana geçen altı yıllık dönem incelendiğinde, iflasın ertelenmesi müessesesinin yoğun biçimde bilimsel faaliyetlere ve Yargıtay incelemelerine konu olduğu görülmektedir. Bu ilginin bir sonucu olarak gerek doktrinde yapılan eleştiriler ve getirilen öneriler gerekse de Yargıtay kararları bu müessesenin şekillenmesinde ciddi ve olumlu yönde bir rol oynamıştır. Bu çerçevede, iflasın ertelenmesi müessesesinin tamamen kaldırılması yerine Yargıtay kararları ve doktrinsel öneriler de dikkate alınarak yapılacak bir kanun değişikliği ile ıslah edilmesi daha yerinde olacaktır. Bu bağlamda özellikle istinaf kanun yoluna ilişkin hükümler de yürürlüğe girdiğinde, müessesenin varlığını devam ettirmesi menfaatler dengesine daha da uygun olacaktır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Ocak-2010
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 437
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

İbrahim Ermenek Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >