Homeros Batının İlk Ozanı

Homeros Batının İlk Ozanı

Yorum Ekle

%10

10,84 TL 12,04 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Diğer
Yayınevi Homer Kitabevi
Yazar Joachim Latacz
Barkod 9789758293230
- +
Baskısı yok

Homeros Batının İlk Ozanı

Büyük ozan Homeros Avrupa Edebiyatı'nın kurucusu ve ilk yazarıdır. Batı'nın yazılı ilk eserleri olan İlyada ve Odysseia yaklaşık 2700 yıl önce Anadolu'da oluşturulmuştur. İlyada ve Odysseia ile Batı'da edebiyatın başlamasının yanı sıra, toplumsal ilişkilerin yazılı metinlerle düzenlendiği tekstualite dönemi de başlar. Artık Batı kültürü, yazı ve metin kültürüdür; yani tüm bilgilerini, ilişkilerini yazı ile koruyup biriktiren bir kültürdür.

Homeros ve eserleri üzerine binlerce kitap yayımlanmıştır. Günüzümün en yetkin Homeros filoloğu olarak adlandırılan Profesör Joachim Latacz, Homeros ve eserlerini dört bölümde incelemektedir. İlk iki bölümde Homeros'un kişiliği, çevresi, yaşadığı dönem, eserlerin oluşumu ve günümüze kadar etkileri detaylı biçimde açıklanmaktadır. Kitabın son iki bölümünde ise edebi metin olarak İlyada ve Odysseia incelenmektedir. Dizeler hakkında ön bilgisi olmayan günümüz okurları için bu eserler heyecan verici olmaktan daha çok, adeta birer bilmecedir. Bu sorunları aşmak için İlyada ve Odysseia'nın nasıl okunması gerektiği, dizelerin konusu, birbirleri ile bağlantıları Homeros hayranlarına ve büyük ozanı keşfetmek isteyenlere açıklanmaktadır.

Kitap, Almanca yayımlandığında büyük yankı uyandırmış, İngilizce, İtalyanca, Felemenkçe ve Yunancaya çevrilmiştir. Homeros'un doğduğu topraklarda, Homeros üzerine yayımlanan bu ilk Türkçe kitabı okuduktan sonra, İlyada ve Odysseia'yı tekrar okuma ihtiyacını hissedeceksiniz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 166
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Joachim Latacz Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın