Gündoğumunu Görmek - Birinci Doğu Halkları Kurultayı Bakü 1920

Gündoğumunu Görmek - Birinci Doğu Halkları Kurultayı Bakü 1920

Yorum Ekle

%30

17,50 TL 25,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Dünya Siyaseti ve Politikası
Yayınevi Sorun Yayınları
Yazar Kolektif
Barkod 9789754311501
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Gündoğumunu Görmek - Birinci Doğu Halkları Kurultayı Bakü 1920

"Iran, Ermenistan ve Türkiye'nin Köle/eştirilmiş Halk Kitlelerine: 15 Ağustos 1920'de Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi Bakü'de İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını toplayacaktır.

Komünist Enternasyonal nedir? Komünist Enternasyonal, dünya Savaşı'nın sebep olduğu kasırga ile uyanan, açlığa saplanmış ve artık zenginler için değil, sadece kendileri için çalışmak, bir dahaki sefere kendileri gibi acı çeken yoksul kardeşlerine değil, sömürücülere karşı silahlanarak başkaldırmak amacıyla Rusya, Polonya, Almanya, Fransa, Britanya ve Amerika'daki devrimci emekçi kitlelerin oluşturduğu bir örgüttür Bu emekçi kitleleri, zaferi temin edecek yegane unsurun birlik ve örgütlenme olduğunu anlamış ve geçen yıl kendileri için bir mecburiyet olan örgütü, Üçüncü Enternasyonali kurmuşlardır. Kapitalist hükümetlerin uyguladığı bütün baskılara rağmen Enternasyonal, on sekiz ay içinde dünya genelinde hürriyet için mücadele eden devrimci işçi ve köylülerin ruhu hâline gelmiştir.

Böyle bir zamanda Komünist Enternasyonal İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını neden topluyor? Elinde onlara sunacak neyi var? Onlardan ne istiyor? Avrupa ve Amerika'da sermayeye karşı mücadele eden işçi ve köylüler yüzlerini size dönüyor, çünkü onlar da sizin gibi dünya kapitalizminin boyunduruğu altında acı çekiyor, onlarda dünyadaki sömürücülere karşı savaşmak durumunda: eğer Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşirseniz dünya kapitalizminin çöküşü hızlanacak, dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşu gerçekleşecektir." (Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi'nin 15 Ağustos 1920'de İran, Ermenistan ve Türkiye işçi ve köylülerinin Bakû Kurultayı'na Çağrısından...)

Bakü Kurultayı'nın, Doğu halklarını Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşerek dünya kapitalizminin çöküşünü hızlandırmak ve dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşunu gerçekleştirmek çağrısına ülkemiz emekçilerinin en somut yanıtı 1. Tüm Türkiye Komünistleri Kongresi'ni (1.TTKK) gerçekleştirmek olmuş ve bu sürecin doğal sonucunda Türkiye Komünist Partisi doğmuştur. Günümüzün ayrışma bütünleşme sürecinde savrulmuş kadrolarının 2.TTKK doğrultusunda devinmelerine katkı verecek tarihsel belgeler sunan bu kitabın içeriğinde ve ruhunda hedefe yönelik alazlı bir devrimci ışık parlamaktadır.

 

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Şubat-2006
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 288
Ölçü 14,5x21,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kolektif Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın