Göller Bölgesi'nde Bitkisel Dokumacılık

Kargo Bedava

Göller Bölgesi'nde Bitkisel Dokumacılık

Yorum Ekle

%30

164,50 TL 235,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Tarih > Araştırma - İnceleme
Yayınevi Gece Kitaplığı
Yazar Zuhal Türktaş
Barkod 9786257912846
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Göller Bölgesi'nde Bitkisel Dokumacılık

Lidyalı dokuma perisi Arachne’nin ağını attığı ilk günden bu yana dokumacılık, insanoğlu için vazgeçilmez bir uğraş olmuştur.

Tarihi M.Ö. 9 binlere uzanan dokumacılık geleneği, her toplumda kültürün ifade edildiği iletişim aracı olarak rolünü üstlenmiştir. Duvar resimlerinde görülen imlerin Anadolu kilimlerinde motife dönüşmüş biçimleri, geçmiş nesillerle aslında ifade dilinin aynı olduğunu göstermektedir.

Dokumacılığın çok eski tarihlerde var olduğu bilinmekle birlikte, ilk örnekler bitkisel hammaddelerin kullanımı ile üretilen hasır ve keten dokumalardır.

İlkel insan etrafında hazır bulduğu ve belki bitkisi ile beslendiği sap ve çeşitli otların bazı kısımlarını kullanarak ilk tekstil örneklerini ortaya çıkarmıştır. Kadim zamanların endişe ve umutlarına adanan desen anlayışı da geliştikçe dokumalar farklı bir ifadenin aracı olmuştur.

Bu çalışmada Göller Bölgesi’nde yer alan ve bitkisel dokumacılığın yapıldığı yörelerde öncelikle bitkisel hammadde yetişme koşulları tespit edilmiştir. Bölgede bulunan hasır dokumalar saptanmış, ulaşılan hasırlar teknik desen ve renk gibi fiziksel yönleri açısından incelenmiştir.

Dokumacılardan anketler yoluyla alınan bilgiler değerlendirilmiş ve konuya üretime katkısı olacak öneriler getirilmiştir. Ayrıca çalışma, hasır dokumaların tarihten günümüze kullanım alanları, dokuma tipleri ve değerlendirilme şekilleri ile ilgili de bilgi vermektedir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ordu
Baskı Sayısı 1. Baskı
Yayın Tarihi Haziran-2020
Sayfa Sayısı 131
Ölçü 21x30 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Zuhal Türktaş Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın