Gelibolu

Gelibolu

Yorum Ekle

%5

44,18 TL 46,50 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Araştırma - İnceleme
Yayınevi Akıl Çelen Kitaplar
Yazar Robin Prior
Çeviren Füsun Tayanç
Tunç Tayanç
Barkod 9786055381097
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Gelibolu

Savaş, düşünülebilecek en romantik olmayan iştir.

Kitap, Wall Street Journalın seçtiği 2009'un En İyi 10 Kitabı arasında yer almaktadır.

Gelibolu (Mitin Sonu) kitabının yazarı Avustralyalı askerî tarihçi Profesör Robin Prior, savaş ve romantizm arasındaki çelişkiyi kitabına da yansıtıyor. Prior, en büyük çabasının Çanakkale Savaşlarını bir bütün olarak Birinci Dünya Savaşı kapsamına yerleştirmek olduğunu belirtiyor. Kitapta, farklı uluslardan askerî birliklerin savaştaki etkilerine bir denge getirme çabası da gösteriliyor. Britanya, Yeni Zelanda ve Avustralya birlikleri kadar Fransız ve Hintli birliklere de kitapta önem veriliyor.

Askerî tarihçi Prior, Çanakkale Savaşlarının tüm aşamalarını, bugüne kadar az rastlanır bir biçimde, savaşa katılan tüm tarafların askeri verilerini, birinci elden kaynaklara dayanarak ayrıntılı biçimde inceliyor ve okura aktarıyor.

Bu kapsamlı kitap Gelibolu hakkında ortaya konan pek çok miti değerlendirerek savaşla ilgili öne sürülen sorulara açıklayıcı yanıtlar veriyor. Prior, kitabında; Gelibolu seferinin Batılı literatürde hâlâ kaçırılmış bir fırsat olarak görülmesine yol açan dönüm noktalarını araştırırken savaşın neden yitirildiğine ilişkin tartışmalara yeni bir bakış açısı getiriyor.

Priorun Çanakkale Savaşlarının tüm aşamalarını ayrıntılarıyla ele aldığı kitabında kullandığı En yanlış anlaşılan savaş, Kuş beyinli harekâtlar, Askerlik ruhu olsaydı Korkaklık, Beceriksizlik örneği, Cehalet, maskaralık, Türk imparatorluğunu çökertme, Batı Cephesinde oynanan ölümcül yarışma ve benzer nice nitelemeler, bu bahanelerle birlikte emperyalizmin ibretlik yüzünü de sergiliyor.

O günlerde çekilmiş 24 fotoğrafa yer verilen kitaptaki, Çanakkale Savaşlarının aşamalarının gösterildiği özenle çizilmiş 28 harita, harekâtların ayrıntılarını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Çok sayıda ulusal arşiv belgesi, rapor, kitap ve makale ile yeni elde edilen belgelerle zengin bir kaynakçaya sahip Gelibolunun, Wall Street Journal tarafından 2009un En İyi 10 Kitabı arasında seçilmesi, kitabın önemini bir kez daha vurguluyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Ekim-2017
Baskı Sayısı 2. Baskı
Sayfa Sayısı 395
Orjinal Adı Gallipoli
Ölçü 14x21,5 cm
Çeviren Füsun Tayanç
Tunç Tayanç
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Robin Prior Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >