Geleneksel Türk Giyim Tarihi

Kargo Bedava

Geleneksel Türk Giyim Tarihi

Yorum Ekle

%17

290,50 TL 350,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Sanat > Geleneksel Sanatlar
Yayınevi Sergi Yayınevi - Kültür Kitaplar
Yazar Neriman Görgünay
Barkod 9789750151415
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Geleneksel Türk Giyim Tarihi

1953'te Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden dereceyle mezun oldu. Zamanın Tarım Bakanı merhum Nedim Ökmen, Ankara Palas'ta, Parker Dolma kalemle ödüllendirdi.

1953-1958 yıllarında Tarım Bakanlığında çalıştı. 1958' de asistan oldu. 1958 - 1960'da Atatürk Üniversitesi adına, Amerika-Lincoln-Nebraska Üniversitesi'nde Ev Ekonomisi eğitimi aldı.

1960'ta Türkiye `ye döndü ve doktora çalışmasına başladı. 1964'te Doktor, 1972'de Doçent ve 1981'de Ev Ekonomisi Profesörü ünvanını aldı. Çalışmalarını, halılar ve giyim üzerinde yoğunlaştırdı.

1978'de altı ay süre ile Amerika College of Home Economics of University of Minnesota'da çalışmalar yaparken Türk Halıcılığı, Geleneksel Kadın Giyimi ve Türkiye Panaroması ile ilgili çeşitli konferanslar vererek, Minnesota basınında başarılı Türk kızı diye övgülerle anıldı.

1982-1988 yıllarında, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, 1988-1992'de Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'nde Bölüm Başkanlıkları yaptı. 1992'de emekli oldu.

Profesörlükten sonra da, çalışmalarını aynı hızla sürdürdü; Araştırmalarını, Doğu ve Batı Anadolu ile Türk Cumhuriyetleri'nde, gelenek ve göreneklerde, geleneksel kadın giyiminde ve dokumalardaki Türk kültürü ve ortak özellikler üzerinde yoğunlaştırdı.

Yurtdışında (Yugoslavya-Ohri, Hollanda-Wageningen, Kore-Seul, İngiltere-Londra, Mısır-Kahire, K.K.T.C.-Lefkoşa,Azerbaycan-Bakü) ve yurtiçinde çok sayıda, Milli ve Milletlerarası kongre ve sempozyumlara, bildirilerle katıldı ve şeref belgeleri aldı. Ayrıca, 1992'de, İhsan Hınçer Türk Folkloruna hizmet ödülü, 1996'da Türkiye-Azerbaycan Dostluk Derneği tarafından barışa, bilime ve Türklük camiasına hizmetten dolayı Şilt ile onurlandınldı.

Uluslararası Kadınlar Konseyi kongresinde, Mersin'de, ayrıca, "Kıbns Akdeniz Üniversitesi'nde ve Atatürk Yüksek Kurumunuıi programı çerçevesinde, Ankara ve Ankara dışı illerimizde, çalışma alanı olan konularda, çok sayıda konferans verdi, fotoğraf sergileri açtı.

Bunların yanı sıra, sadece 1989-2001 yılları arasında, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu adına, Ankara ve Ankara dışı illerimizde, çalışma sahası ile ilgili 68 konferans verdi. Slaytlarla verilen konferanslar çok ilgi çekiyordu. İstek üzerine Edirne ve Karabük gibi, bazı illerde, aynı konferansı, aynı gün veya ertesi gün tekrar başka gruba verdi.

Bunlardan başka, Başbakanlık Araştırma Fonu ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Programı çerçevesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sekiz il ve ilçesinde, Hah ve Benzeri Dokumalar, Geleneksel Kadın Başhldan ve Alduvakla ilgili konferanslar verdi. Fotoğraf sergileri açtı. Türk Kültürünü gözler önüne serdi.

İLESAM, Türk Kadınlar Konseyi; Azerbaycan Dostluk Derneği, Üniversiteli Kadınlar ve Türk Folklor Dernekleri üyesidir.

13 kitap, 26 bildiri ile 32 konferans ve makalesi basılmıştır. Ayrıca, 4'ü de basıma hazır olmak üzere, toplam 75 yayını vardır. Eserleri ile, Sanat Tarihi, Folklor ve Etnografya bakımından bilime hizmette bulundu.

Eserlerinden 'sadece 5'i derleme, 1 'i tercüme, geri kalanın hepsi, araştırma sonuçlandır. Ayrıca, sunduğu 19 bildiri, basılmamıştır. "Kim Kimdir" ile "Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi'nde, eserlerinin bir kısmı hakkında bilgiler yer almaktadır.

"Doğu Yöresi Halıları" adlı kitabı, 2000 yılında müzayede kitapları arasına girmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi Kuşe
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İzmir
Yayın Tarihi Eylül-2008
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 590
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Neriman Görgünay Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın