Fukara-yı Bektaşiyan

Fukara-yı Bektaşiyan

Yorum Ekle

%25

22,50 TL 30,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori İslam > Diğer
Yayınevi Revak Kitabevi
Yazar Fahri Maden
Barkod 9786058277502
- +
Baskısı yok

Fukara-yı Bektaşiyan

İslam'ın batıni yolu olan Aleviliğin bir şûbesi de Bektaşilik'tir. Osmanlı ordusunu uzun süre elinde tutan Bektaşi dergahları, padişahlar ve devlet ricali tarafından vakıflar tahsis edilerek asırlarca himaye edilmiştir.

İmparatorluğun en ücra köşelerinde dahi, bir taraftan müntesiplerinin irşadı ile meşgul olan Bektaşiler, diğer taraftan da devlet ve ümmet için asırlar boyunca gönüllü muhafızlık yapmışlardır. İrfan sahasındaki karakteristikleri ile diğer tarikatlerden ayrılan ve "Nazenîn" denildiğinde akla ilk gelen bu zümre, 2. Mahmud zamanında çeşitli zulümlere uğramış ve halk nazarında itibarsızlaştırma politikalarına maruz kalmıştır.

Arşiv belgeleri ışığında hazırlanan Fukara-yı Bektaşiyan adlı çalışmada; Muhammed-Ali'nin bu zarif ve mert kullarının, Yavuz Sultan Selim'in tahsis ettiği vakıflar ile gördükleri iltifattan II. Mahmud'un Bektaşî kıyımlarına kadar olan serüvenlerini; ayakta kalma çabalarını; nüfûzlarını; dergâhlarının işlevlerini; mensuplarının tavırlarını; çerağları ile aydınlattıkları imparatorluk topraklarında, karanlık zindanlara ve idam sehpalarına nasıl mahkûm edildiklerini okuyacaksınız. 

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Mart-2017
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 176
Ölçü 16x23 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Fahri Maden Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın