Faust

Faust

Yorum Ekle

%24

10,56 TL 13,89 TL

75 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Klasikler
Yayınevi Alter Yayıncılık
Yazar Johann Wolfgang von Goethe
Çeviren Seda Cingay
Barkod 9786054523849
- +
Baskısı yok
Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Ağustos-2012
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 543
Ölçü 13,5x19,5

Faust

1749-1832 yılları arasında yaşamış olan ünlü Alman ozanıi oyun yazarı Johann Wolfgang von Goethe'nin Faust aadlı şiirsel oyunu dünya klasikleri arasında önemli bir yer tutar. Faust Goethe'nin eserlerinin bir birleşimi olarak kabul edilir. Faust Goethe'nin neredeyse tüm yaşamı boyunca yazarak tamamladığı bir yapıttır.

Urfaust adıyla on sekiz yaşında başladığı oyunu 1806'de Faust I ve 1832'de Faust II adıyla iki büyük bölüm halinde yazarak seksen üç yaşında ölümünden kısa bir süre önce bitirebilmiştir.

Goethe, Faust'un konusunu çok eski bir öyküden almıştır. Şeytanla bahse giren insanoğlu teması önceki yüzyıllarda da birçok öyküye ve oyuna konu olmuştur. Goethe'den önce bir çok yazar tarafından defalarca işlenmiş bir konu olan Faust, daha önce de usta bir İngiliz yazarı olan Cristopher Marlove tarafından Doktor Faustus adıyla işlenmiştir. Aynı konudan hareket etmelerine karşın iki oyunun olay örgüsü çok farklı biçimde gelişir ve sonuçlanır. Marlowe, Faust'u şeytanla girdiği anlaşmayı kaybeden biri olarak ele almıştır. Oysa Goethe Faust karakterini şeytan Mefistoteles'e yenilmeyen bir insan olarak incelemiştir. Goethe, Faust'unda evrensel bir insan tragedyası ortaya koymuştur.

YORUMLAR

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın