Face To Face

Face To Face

Yorum Ekle

%25

3,47 TL 4,63 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Şiir
Yayınevi Serendip Yayıncılık
Yazar Salih Mercanoğlu
Barkod 9786054600762
- +
Baskısı yok

Face To Face

Milletlerin hafızalarında derin izler bırakmış olaylar ve anlar vardır. Birinci Dünya Savaşı da Türk milletinin toplumsal hafızasında silinmez izler bırakmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nın en ağır bedelini ödeyen bölgelerden biri, hiç kuşkusuz bugün Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde bulunan Doğu Karadeniz bölgesi olmuştur.

Devletin savaşa girdiği 1 Kasım 1914 tarihinden çok kısa bir süre sonra askerlik çağında bulunan erkekleri Sarıkamış Cephesi’ne sevk edilen bu bölge halkı, burada yaşanan trajedi ile evlatlarını kaybettiği gibi ardından gelen Rus işgaliyle de karşılaşmıştır.

Hopa sınırından batıya doğru devam eden Rus saldırısına karşı 3. Ordu’nun yetersiz savunma gücüne destek vererek siperlere girmiş, vatan topraklarını korumak uğrunca can vermekten çekinmemiştir. Karadeniz’e uzanan vadilere hakim tepelerde oluşturdukları siperlerde can veren ecdadımızın bizlere gurur veren vatan savun-masındaki bu mücadelesinin en belirgin tanıkları, siperler etrafında kümelenmiş şehitliklerimizdir.

Bu kitapta Birinci Dünya Savaşı sırasında 16 Şubat 1916 tarihinde Erzurum’un, 18 Nisan 1916 itibarıyla da Trabzon’un Rus işgaline uğramasını müteakip “Moskof” işgaliyle muhatap olmak istemeyen Müslüman Türk muhacirlerin sevk ve isyanı hakkında alınan tedbirler konu edinilmektedir. Çalışma; İşgalden önce vilayet yönetimini Ordu

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 56
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Salih Mercanoğlu Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın