• Ana Sayfa
  • Akademik
  • Evlilik Birliğini Sona Erdiren Nedenler - Boşanma, Ayrılık ve Evlenmenin İptali Davaları

Evlilik Birliğini Sona Erdiren Nedenler - Boşanma, Ayrılık ve Evlenmenin İptali Davaları

Kargo Bedava

Evlilik Birliğini Sona Erdiren Nedenler - Boşanma, Ayrılık ve Evlenmenin İptali Davaları

Yorum Ekle

125,00 TL

Kargo Bedava
Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Ali İhsan Özuğur
Barkod 9786055473563
- +
Baskısı yok

Evlilik Birliğini Sona Erdiren Nedenler - Boşanma, Ayrılık ve Evlenmenin İptali Davaları

Evlilik birliğinin sona ermesi ile ilgili kuralların büyük bir kesimini oluşturan, Evlenmenin iptali, Boşanma ve Ayrılık Hukuku, yıllardan beri Türk Hukukunda önemli değişiklik ve düzenlemelerle varlığını sürdürmüştür. Türk toplumunun temelini teşkil eden ailenin, evlilik birliği içinde ve dışında özenle korunması, Devletçe Türk Hukukçusuna Anayasal bir görev olarak verilmiştir.

İş ve çalışma hayatı gerekleri insanlarımızın dünyaya açılması, yurt dışında yaşam ve aile ilişkileri nedeniyle bu görev ulusal hudutları aşmış, uluslararası önem kazanmış, bunun sonucu olarak da İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile ailenin korunması devletlere de teşmil edilmiş, ailenin, kadın ve çocukların korunmasına yönelik uluslararası birçok sözleşmeler imzalanmış, Türk Devleti de bu sözleşmelere katılmış, usulüne göre yürürlüğe konulmuş bu Milletlerarası Andlaşmalar, Anayasamıza göre kanun hükmünde olduğundan, bu sözleşmelere uygun karar vermek zorunluluğu doğmuştur.

Bu bağlamda, yurt dışında yabancı memleketlerde tarafların evlilik birliğini sona erdirme ile ilgili açtığı davalar, bunun aynı taraflarca yurt içinde açılan aynı nitelikteki ve aynı konudaki davalara etkisi, yurt dışında alınan ve evlilik birliğini sone erdiren ilamların yurt içinde tanınması veya tenfizi koşulları, bunları düzenleyen Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’un tatbiki esasları güncel uygulamalar arasına girmiştir.

Diğer taraftan, Türk Medenî Kanunu’nun değişen yeni hükümlerine uygun Evlenmenin iptali, Boşanma ve Ayrılık davalarının özel yargılama usulleri, koşulları, sonuçlarının ve buna ilişkin yüksek yargı uygulamalarının, çözüm yollarının neler olduğunun bilinmesinde ve açıklamasında fayda umulmuştur.

Evlilik birliğini sona erdiren bu nedenlerle ilgili değişik yerlerdeki sözleşme ve düzenlemeleri bir araya toplamak, Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku kuralların, amacına uygun yorum farklılıklarından uzak uygulanmasını temin etmek için bu çalışma yapılmıştır.

Evlenmenin yokluk, mutlak butlan, nisbi butlan ile iptali, boşanma ve ayrılık davaları ile ilgili Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları, Hukuk Genel Kurulu ve Daire Kararları nitelik ve içerdiği konulara göre özetlenmiş, tarihlerine göre sıralanmış, her bölüm sonunda da uygulamaya yönelik en son içtihatlar takdim edilmiştir.

Böylece uygulamacı ve okuyucunun istediği konuya ait kısa zamanda esaslı ve özlü bilgi edinmesi amaçlanmıştır. Kitabın hazırlanmasında bilim adamlarının, hukuk uygulayıcılarının, değerli fikirlerinden de istifade edilmiştir. Kitabın dördüncü baskısı genişletilmiş, örnekler çoğaltılmış, yeni uygulamalar ve konu ile ilgili içtihatlar eklenmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Şubat-2011
Baskı Sayısı 4. Baskı
Sayfa Sayısı 1404
Ölçü 16,5x24,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ali İhsan Özuğur Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >