Estetik Diş Hekimliği ve Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide Hekimin Hukuki Sorumluluğu

Estetik Diş Hekimliği ve Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide Hekimin Hukuki Sorumluluğu

Yorum Ekle

90,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Hukuk Üzerine
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Fulya Çankaya
Barkod 9786053006923
- +
Baskısı yok

Estetik Diş Hekimliği ve Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide Hekimin Hukuki Sorumluluğu

Estetik Diş Hekimliği ve Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide Hekimin Hukuki Sorumluluğu konusunu ele alan Sağlık Hukuku Yüksek Lisans tezimiz, İstanbul Medipol Üniversitesi’nde 09.01.2019 tarihinde yapılan tez savunmasında değerli jüri üyeleri Prof. Dr Cevdet Yavuz, Doç. Dr. Harun Demirbaş ve Doç. Dr Mesut Serdar Çekin tarafından oybirliğiyle başarılı bulunarak kabul edilmiştir.

Çalışmamızda geleneksel ve modern anlayış çerçevesinde tıbbi ve estetik amaçlı tıbbi müdahaleler, bu müdahalelerin hukuka uygunluk şartları, diş hekimliği alanında ve estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında ayrı ayrı değerlendirilmiştir.

Her iki alanda da, yapılan tıbbi müdahalenin tedavi ya da salt güzelleştirme gibi, içeriği ve baskın amacına göre belirlenen sözleşmenin hukuki niteliği ve hekim ile hastanın sözleşmeden doğan borçları Türk öğreti ve uygulaması ile Karşılaştırmalı Hukuk’a da yeri geldikçe değinilerek ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Bilgisizlik, ilgisizlik ya da tecrübesizlik dolayısıyla hekimin yapmış olduğu hatalı tıbbi uygulama sebebiyle hastanın zarar görmesi olarak tanımlanan malpraktis kavramı, çeşitleri, izin verilen risk kapsamında değerlendirilen komplikasyon ve gerekli tedbirler alınmadığı takdirde komplikasyon yönetiminin başarıyla gerçekleştirilememesi sebebiyle neticenin malpraktise dönüştüğü hallerde hekimin hukuki sorumluluğu üzerinde ayrıca durulmuştur.

Son olarak, hekimin sözleşmeden, haksız fiilden ve vekaletsiz iş görmeden doğan sorumluluk şartları, estetik amaçlı tıbbi müdahaleler bakımından karşılaşılan vak’alar, sorumluluğun sonucu olarak maddi manevi tazminat, sorumsuzluk anlaşması ve tıbbi müdahalenin tabi olduğu ilişkiye göre zamanaşımı konuları incelenmiştir.

Yüksek lisans çalışmasına ek olarak, tezimizin kitap olarak basılması aşamasında, ayrıntılı şekilde mevzuat ağırlıklı olarak ve öğreti çerçevesinde hasta ve hekim haklarına yer verilmiş; hekime karşı şiddet olayları ve hekimin maruz kaldığı şiddete karşı hukukî ve cezai yönden hak arama yöntemleri üzerinde ayrıca durulmuştur.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Mart-2019
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 333
Ölçü 16,5x24,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Fulya Çankaya Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >