Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar ve İzahı

Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar ve İzahı

Yorum Ekle

%5

21,99 TL 23,15 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Araştırma-İnceleme-Referans
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar Ahmet Talat Onay
Barkod 9789753383233
- +
Baskısı yok

Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar ve İzahı

Eski Türk Edebiyatında Mazmunlar ve izahı
Ahmet Talat Onay (1885 - 1956)´ın Eski Türk Edebiyatında mazmunlar ve izahı isimli ansiklopedik eseri, kendi konusunda yazılmış ilk eseridir.
Yazarın on yıl süreyle çalışarak hazırladığı bu kitapta 1000 kadar madde yer almaktadır. Günümüz okuyucusu için meçhul olan divan edebiyatı kültür birikimi, şiirlerde söz konusu edilen tarihi, dini, efsanevi kişiler, adetler, inanışlar, deyimler, tabirler, çeşitli ilimlerle ilgili terimler, kozmik unsurlar, bitkiler, hayvanlar, sosyal hayatla ilgili unsurlar alfabetik olarak açıklanarak ortaya konmuştur. Eser, maddelerin açıklanmasında kullanılan 500 şairden seçilmiş örnek beyitlerle aynı zamanda zengin bir antolojiye dönüşmüştür.
Eserin bir başka özelliği, maddelerin izahında çok sayıda kaynaktan yararlanılmış olmasıdır. Bunların başında lugatler gelmektedir: Lehçe - i Osmani, Salahi Lugati, Lugat - i Ebuzziya, Lehçetü´l - Lugat, Ferheng - i Şu´uri, Kamus - i Osmani, Tuhfe - i Vehbi (ve şerhi), Nuhbe - i Vehbi (ve şerhi), Divanü Lugati´t - Türk, Ahteri, Burhan -ı Katı´ Tercümesi, Kamus Tercümesi, Kamus - ı Felsefe, Ferheng - i Ziya, Lugat - ı Tarihiyye ve Coğrafiyye, Kamusu´l - A´lam.
(Arka Kapak´tan)

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 573
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ahmet Talat Onay Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >