Eser Sözleşmesi ve İnşaat Hukuku

Eser Sözleşmesi ve İnşaat Hukuku

Yorum Ekle

50,93 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Hukuk > Ders Kitapları
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Efrail Aydemir
Barkod 9786054144105
- +
Baskısı yok

Eser Sözleşmesi ve İnşaat Hukuku

Ülkemizin sosyal ve teknoekonomik bünyesinde yer alan en önemli ve oylumlu etkinliklerden biri de inşaat bölümüdür. Bu bölümün sadece inşaat teknikleri, araç gereç ve hizmet olarak ele alınması doğru bir yaklaşım değildir. İnşaatın esasını bu unsurlar oluşturmakla birlikte, onun insan veya toplumum ihtiyaçları için meydana getirildiği unutulmamalıdır.

Burada eser kapsamı içerisinde inşaatın oluşturulmasında teknikler, araç gereç ve onu meydana getirenler ile eseri yaptıran arasında doğan ilişkiler göz önüne alınacak olursa, bu ilişkilerin bir düzen ve karşılıklı hakka saygı içerisinde yürütülmesi de kaçınılmaz olacaktır. Bu bağlamdaki ilişkiler borç hukuku anlamında genel ve özel yasalarda bir düzenlemeye tabi tutulmuştur.

Eser sözleşmesi olarak adlandırılan bu düzenlemede, teknik ile hukuk adeta iç içedir. O bakımdan eser sözleşmesi kapsamında doğan uyuşmazlıkların, inşaat kuralları ile buna ilişkin hukuk kurallarının birlikte göz önüne alınarak çözüme kavuşturulması zorunludur.

İnşaat etkinliğinin giderek gelişip genişlemesine karşın, ya inşaat kurallarının ya da hukuk kurallarının göz ardı edilmesi nedeniyle yargı önüne getirilen uyuşmazlıkların önemli bir kısmının eser sözleşmesi kapsamında inşaat işlerinden kaynaklandığı ve bu davaların uzun yıllar sürdüğü gözlemlenen bir husustur.

Bu tür uyuşmazlıklarla ilgili olarak kıymetli hukukçular tarafından önemli eserler verildiği ve Yargıtay tarafından yasal boşluklar da doldurulmak suretiyle yol gösterici kararlar oluşturulduğu gerçek bir olgudur. Bu çabaya küçük de olsa bir katkı sağlamak amacıyla kırk yıla yakın meslek uğraşının verdiği birikimin yanı sıra bugüne kadar yayımlanmış olan Yargıtay kararları tek tek taranmak suretiyle elde edilen donelerle bu kitap hazırlanmıştır.

Bu incelemeden özellikle genç hukukçularla teknik adamların ve kuruluş yöneticilerinin yararlanmaları amacıyla, konular uygulamaya ve somut örneklere dayalı olarak ele alınmış ve akademik açıklamalara daha az yer verilmiştir. Bu kapsamda konular basit bir anlatımla kaleme alındığı gibi uygulamadaki gerçek veya sanal konularla örneklendirilerek bunlar arasındaki bağlantının kaybedilememesi amacıyla bilerek yer yer tekrarlar da yapılmıştır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Ocak-2009
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 534
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Efrail Aydemir Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >