Efsane ve Motifler Üzerine

Efsane ve Motifler Üzerine

Yorum Ekle

50,00 TL

200 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Edebiyat > Roman
Yayınevi Akçağ Yayınları - Ders Kitapları
Yazar Ali Berat Alptekin
Barkod 9786055413934
Tedarik Süresi 7 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Efsane ve Motifler Üzerine

"Dinî, inandırıcı, kısa ve nesir şeklindeki halk anlatmaları" olarak tanımlayabileceğimiz efsaneleri, diğer halk anlatılarından [masal, fıkra, halk hikâyesi) dinî ve inandırıcı olma özellikleriyle kolaylıkla ayırabiliriz. Bu arada pek çok efsane araştırıcısının "dinî efsaneler" başlığı altında değerlendirdiği velîlere bağlı anlatmalara da menkıbe denildiğini hatırlatmalıyız.

Bu kitapta; efsane kavramı hakkında bilgi verildikten sonra konuyla ilgili yapılan çalışmalar bir sistem dâhilinde okuyucuya sunulmuştur. Efsane motifleri başlığı altında 20 kadar temel motif metinlerle desteklenerek anlatılmıştır. Yine konuyu tamamlayacağı düşüncesiyle yazarın çeşitli dönemlerde efsaneyi konu alan makale ve bildirilerinden seçtiğimiz örnekleri de bu çalışmada bulabileceksiniz. Kitabın son bölümünde Türk dünyası coğrafyasından seçilen 25 efsane metni okunduğunda konunun Türk kültür birliği açısından ne kadar önemli olduğu göreceksiniz.

Akçağ yayınevi olarak Türk dünyasından metinleri, makaleleri de içine alan böylesine bir eseri okuyucumuzla buluşturmaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Eylül-2018
Baskı Sayısı 3. Baskı
Sayfa Sayısı 251
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ali Berat Alptekin Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >