Efendi Uşak

Efendi Uşak

Yorum Ekle

%25

18,75 TL 25,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi İdil Yayınları
Yazar Ali Arslan
Barkod 9789944332477
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Efendi Uşak

- Avrupa'nın Türkiye'ye geçmişteki bakışı ile bugünkü bakışı arasında gerçekten bir değişiklik var mıdır?

- Atatürk'ün sanayileşme planlarından vazgeçilerek, Türkiye'nin ABD ile sıkı işbirliğine sokulması Milli Şef döneminde mi yoksa Menderes döneminde mi gerçekleşti?

- 1945-1955 yıllarında Avrupa'da birlik çalışmaları yapılırken Türkiye bunun farkında mıydı?

- Avrupalıların Afrika'daki sömürgeleriyle imzaladıkları AET'nin 238. maddesine göre, AET ile "Ortaklık Antlaşması" imzalayan Türkiye'yi eski sömürgelerle aynı statüye indirgeyen İsmet İnönü müydü?

- 1963 Ankara Antlaşması'nda Türkiye'nin AB'ye girişiyle ilgili bir madde var mıydı?

- Gümrük Birliği'nin temelleri 1963'te mi atıldı?

- 1965'te AET-AAET-AKÇT birleşip Avrupa Topluluğu'nu kurarken Türkiye'nin yöneticileri bunun farkında mıydı?

- 1964-1985 arasında AT siyasi oluşumunu tamamlarken; Türkiye, modem sömürgeciliğin bir vasıtası olan Gümrük Birliği'ne geçiş süreçlerini nasıl gerçekleştirdi?

- Türkiye'yi Gümrük Birliği formatı düşüncesinden kurtararak, Avrupalı bir devlet gibi AB'ye müracaat etmeye cesaret eden Turgut Özal mıydı?

- 1989'da AB'ye giriş için ret cevabının alınması üzerine kesilen ilişkileri Gümrük Birliği statüsünde başlatan Süleyman Demirel-Erdal İnönü ikilisi miydi?

- Güney Kıbrıs'ın AB üyeliği sürecini başlatma tavizini vererek Türkiye'yi modem kapitülasyonlar statüsü ile AB'ye bağlayan Gümrük Birliği'nin gerçekleşmesinde Demirel, Çiller, Karayalçın ve Deniz Baykal'ın rolleri neydi?

- 1999'da Türkiye'nin AB adaylığını ilan karşılığında Kıbrıs Rum Kesiminin AB üyeliğini kabul ederek, Rumları Türkiye'nin AB girişinde vetocu konumuna getiren hükümetin görevlileri Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz mıydı?

- 2004'te Türkiye ile müzakerelerin "ucu açık" olduğunun yazılması ve Türkiye'nin AB tarafından "hazmedilme" engelinin Müzakere Çerçeve Belgesi'ne konulmasına rağmen AB'nin bütün müktesebatını kabul edeceği taahhüdünü Erdoğan nasıl verebildi?

- Türkiye, AB'ye yaklaşıyor görünürken nasıl uzaklaştırılmakta ve ikinci hatta üçüncü sınıf muamelesine nasıl layık görülmektedir?

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 382
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ali Arslan Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın