Efendi Uşak

Efendi Uşak

Yorum Ekle

%25

18,75 TL 25,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi İdil Yayınları
Yazar Ali Arslan
Barkod 9789944332477
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Efendi Uşak

- Avrupa'nın Türkiye'ye geçmişteki bakışı ile bugünkü bakışı arasında gerçekten bir değişiklik var mıdır?

- Atatürk'ün sanayileşme planlarından vazgeçilerek, Türkiye'nin ABD ile sıkı işbirliğine sokulması Milli Şef döneminde mi yoksa Menderes döneminde mi gerçekleşti?

- 1945-1955 yıllarında Avrupa'da birlik çalışmaları yapılırken Türkiye bunun farkında mıydı?

- Avrupalıların Afrika'daki sömürgeleriyle imzaladıkları AET'nin 238. maddesine göre, AET ile "Ortaklık Antlaşması" imzalayan Türkiye'yi eski sömürgelerle aynı statüye indirgeyen İsmet İnönü müydü?

- 1963 Ankara Antlaşması'nda Türkiye'nin AB'ye girişiyle ilgili bir madde var mıydı?

- Gümrük Birliği'nin temelleri 1963'te mi atıldı?

- 1965'te AET-AAET-AKÇT birleşip Avrupa Topluluğu'nu kurarken Türkiye'nin yöneticileri bunun farkında mıydı?

- 1964-1985 arasında AT siyasi oluşumunu tamamlarken; Türkiye, modem sömürgeciliğin bir vasıtası olan Gümrük Birliği'ne geçiş süreçlerini nasıl gerçekleştirdi?

- Türkiye'yi Gümrük Birliği formatı düşüncesinden kurtararak, Avrupalı bir devlet gibi AB'ye müracaat etmeye cesaret eden Turgut Özal mıydı?

- 1989'da AB'ye giriş için ret cevabının alınması üzerine kesilen ilişkileri Gümrük Birliği statüsünde başlatan Süleyman Demirel-Erdal İnönü ikilisi miydi?

- Güney Kıbrıs'ın AB üyeliği sürecini başlatma tavizini vererek Türkiye'yi modem kapitülasyonlar statüsü ile AB'ye bağlayan Gümrük Birliği'nin gerçekleşmesinde Demirel, Çiller, Karayalçın ve Deniz Baykal'ın rolleri neydi?

- 1999'da Türkiye'nin AB adaylığını ilan karşılığında Kıbrıs Rum Kesiminin AB üyeliğini kabul ederek, Rumları Türkiye'nin AB girişinde vetocu konumuna getiren hükümetin görevlileri Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz mıydı?

- 2004'te Türkiye ile müzakerelerin "ucu açık" olduğunun yazılması ve Türkiye'nin AB tarafından "hazmedilme" engelinin Müzakere Çerçeve Belgesi'ne konulmasına rağmen AB'nin bütün müktesebatını kabul edeceği taahhüdünü Erdoğan nasıl verebildi?

- Türkiye, AB'ye yaklaşıyor görünürken nasıl uzaklaştırılmakta ve ikinci hatta üçüncü sınıf muamelesine nasıl layık görülmektedir?

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 382
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ali Arslan Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın