Edirne’den Viyana Kapılarına Kadar Türklerden Kalan

Edirne’den Viyana Kapılarına Kadar Türklerden Kalan

Yorum Ekle

%5

43,98 TL 46,30 TL

200 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Diğer
Yayınevi Aksoy Yayıncılık
Yazar Georg Schreiber
Çeviren Esat Nermi Erendor
Barkod 9789753111652
- +
Baskısı yok

Edirne’den Viyana Kapılarına Kadar Türklerden Kalan

Yazar:

Prof. Dr. Georg Schreiber 1922'de Viyana Neustadt'ta doğdu. 1962 ve 1968'de "Gençler İçin Edebiyat" ödüllerini aldı. Önemli eserleri: İmparatorun Süvarileri, 1967; Avusturya'da Romalılar, 1974; Sipahiler 1975; Tacın Parlaması ve Sönmesi; 1978.

Türkiye'nin Avrupa'da çok az bir toprağı vardır, adeta köprübaşı gibi bir topraktır bu ve başkenti de hayli uzakta, Küçükasya'nın ortasında bir yerdedir. Ne var ki 20. yüzyıla kadar İstanbul, sarayında masallara özgü bir görkem içinde yaşayan sultanların hükümet merkeziydi. Birkaç yüzyıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları Macaristan'da Orta Avrupa'nın kıyısındaydı. Sultanın savaşçıları daha Konstantinopel'i fethetmezden önce Steirmark ve Körnten'e kadar gelmişlerdi. Bu savaşçılar Adriyatik kıyılarında ve Ukrayna'da at koşturdular: Kutsal Roma İmparatorluğunun başkenti Viyana'yı iki defa kuşattılar. Sultanın gemileri İtalya kıyılarında düşman, Güney Fransa'da müttefik olarak dolaştı.

Bu kitap, Türklerin Hıristiyan Batı'nın en tehlikeli, en korkulan düşmanı olarak ortaya çıktığı yüzyılları anlatmaktadır. Bunu da, yalnızca tarihsel olaylarla sınırlı kalmayıp bugün de saptanabilen kalıntıları sürekli izleyerek yapmaktadır. Böylece kaleler, harabeler, hamamlar, anıtlar, müzeler, tablolar, gravürler, çeşitli yapılar, yer adları ve halkların görenekleri incelenmiş, eleştirel bir anlayışla ele alınarak yorumlanmış ve anlatılmıştır.

Georg Schreiber 20 yıldan fazla bir zamandan beri Güneydoğu Avrupa'nın tarihi ve kültürüyle uğraşmaktadır.

Aksoy Yayıncılık'tan çıkan ""Edirne'den Viyana Kapılarına Kadar / Türklerden Kalan"" adlı bu kitap incelemelerin bir sonucudur. Yazar Türkleri Avrupa'ya ayak bastıkları zamandan başlayarak günümüze kadar ele almaktadır. Bu zaman dilimi içinde cereyan eden olaylar, bir macera romanı gibi merakla okunuyor. Bu arada siyasal entrikalar ve diplomasi oyunları, kültür ve ekonomi tarihi, sosyolojik özellikler, saraylarda ve dağ köylerinde yaşayan insanların yazgıları, askeri, etnolojik ve sanat tarihine ilişkin ayrıntılar canlı bir mozaik tablonun taşları gibi karşımıza çıkıyor.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltli
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Mart-1999
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 279
Ölçü 16,5x23,5 cm
Çeviren Esat Nermi Erendor
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Georg Schreiber Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >