Duvarlar Arasında

Duvarlar Arasında

Yorum Ekle

37,50 TL

150 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Diğer
Yayınevi Arkadaş Yayınları
Yazar Sylvain Cypel
Çeviren Burcu Çekmece
Barkod 9789755096704
- +
Baskısı yok

Duvarlar Arasında

Buradan bakınca, orada tanık olduğunuz şeyleri görmezsiniz. İsrailliler mutlak bir karanlık içinde. Bu kitap, bu karanlığı aydınlatabilecek bir ışık olabilir."

- Gideon Levy, Haaretz yazarı

İsrail-Filistin sorunu, uluslararası arenada en fazla tartışılan konulardan birisi. Bu mesele, yaklaşık yarım yüzyıldır çözümsüzlük içinde devam etmektedir. Bu sorun pek çok bilimsel çalışma ve kitaba konu edilmiş, sorunun mahiyeti ve çözüm önerileri üzerinde çokça tartışılmıştır. Duvarlar Arasında, bu alana önemli bir katkı sağlayacak bir kitap.

Bu kitapta 12 yıl İsrail'de yaşamış Yahudi bir entelektüel olarak Sylvain Cypel, içeriden bir gözle bu sorunu irdeliyor. İsrail devletinin tarihini Yahudi ulusal hareketinin ve Siyonizm'in başlangıcına kadar takip ederek İsrail vatandaşlarının bugünkü halet-i ruhiyesini mercek altına alıyor. Okura İsrail-Filistin çatışması hakkında açık ve derinlemesine bir çözümleme sunarken, duvarlarla çevrilmiş olanların aslında, Filistinlilerin varlığını ve haklarını reddeden İsraillilerin kendileri olduğunu ileri sürüyor.

Siyasi söylem, fikirsel çatışmalar, ordu ve eğitim sistemi gibi ulusal kurumlara yönelik yaptığı derinlikli incelemeler sonucunda Cypel, İsrail toplumunu içinde bulunduğu mevcut çıkmaza sürükleyen güç ve şiddet kültürünün mekanizmalarını gözler önüne seriyor. Duvarlar Arasında; tarihsel, kültürel ve sosyolojik analizleri kişisel tanıklıklarla birleştirirken inkâr mekanizmasıyla duvarlar arasına hapsolmuş iki halkın (İsrail toplumunun ve "ötekiler"in, yani Filistinlilerin) güçlü, inandırıcı ve dikkat çekici bir portresini ortaya koyuyor.

Duvarlar Arasında, her iki topluma da mitlerini, yalan ve yanılsamalarını bir kenara bırakmaları yönünde güçlü bir çağrı niteliğinde. Bu çağrıya kulak verilmeli!

Sylvain Cypel, Le Monde gazetesi yazarıdır. Courrier International'de beş yıl boyunca yazı işleri müdürlüğü ve Les Echos Montly Supplement'te de yardımcı yazı işleri müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. 12 yıl İsrail'de yaşamış, şu anda hayatını Paris'te sürdürmektedir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 561
Ölçü 14x21,5 cm
Çeviren Burcu Çekmece
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Sylvain Cypel Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >