Doğru ve Güvenli Yargı Özlemi ve Yeniden Yapılanma

Doğru ve Güvenli Yargı Özlemi ve Yeniden Yapılanma

Yorum Ekle

%2

15,88 TL 16,20 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Çetin Aşçıoğlu
Barkod 9789759596644
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Doğru ve Güvenli Yargı Özlemi ve Yeniden Yapılanma

Yazar bu yapıtında, 1961 yılında adımını attığı yargı alanında, yargının günümüze kadar yapısal ve işlevsel yönünü sürekli gözleyerek, özeleştirerek elde ettiği bilgi birikimi ile gerçek sorunları ortaya koyarak çözüm önerilerini tartışmaya açmıştır.

Ülkemizde yargı sorununun günümüze kadar giderek artan boyutlarda altmış yıllık bir geçmişi söz konusudur. Çözüm, hep "yargıçların özlük hakları ile ilgili kurullarda arandığından" bireyin doğru ve güvenli yargı önünde yargılanma özlemi gerçekleşmemiştir.

Yazar, yargıç kimliğini oluşturacak tüm sorunlar çözülmeden, çağdaş bir yargı düzenine kavuşmanın olanaksız olduğu inancını açıklarken: "geçmiş deneyimlere", "yargının günümüzdeki görünümüne" ve "evrensel hukukun ilkelerine ve düzenlemelerine " dayanmıştır.
Bu bağlamda halk oylamasına sunulan Anayasa değişikliğinde öngörülen yeni Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun, sorunları çözemeyeceği gibi "rejim tartışmalarına kadar uzanabilecek yeni sorunları da gündeme getireceği" savunulmuştur.

Yapıt, "bireylerin yargı düzeni konusunda bilgilenmelerine", "yargıçların da, kendilerini sorgulayarak, doğru ve güvenli yargılanma hakkının gerçekleşmesinde yüksek özen göstermelerine" yardımcı olacaktır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri TÜRKİYE
Yayın Tarihi Temmuz-2010
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 192
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Çetin Aşçıoğlu Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın