Cumhuriyet Dönemi'nde Van Gölü Havzası'nda Yapılan Kamu Harcamaları ve Yatırımlar (1923-1950)

Cumhuriyet Dönemi'nde Van Gölü Havzası'nda Yapılan Kamu Harcamaları ve Yatırımlar (1923-1950)

Yorum Ekle

%15

14,69 TL 17,28 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Tarih > Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi
Yayınevi Atatürk Araştırma Merkezi
Yazar Abdulaziz Kardaş
Barkod 9789751630742
- +
Baskısı yok

Cumhuriyet Dönemi'nde Van Gölü Havzası'nda Yapılan Kamu Harcamaları ve Yatırımlar (1923-1950)

Osmanlı Devleti'nin son döneminde savaşların yol açtığı büyük yıkımlar nedeniyle Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'de kalkınmış bölge bulunmamaktaydı. Bu dönemde ülkeyi yöneten kadro, yeni devlet felsefesi'ne uygun olarak imkanların elverdiği ölçüde yatrımlar yaparak bir kalkınma hamlesi başlattı. Bu çerçevede Van Gölü Havzası (Muş, Bitlis ve Van)'nda Cumhuriyet hükümetlerinin öncelikleri arasında yer alan bayındırlık faaliyetleri başlatılarak; karayolu, demiryoluve Van gölü işletmesi alanlarında yatırımlar yapıldı.

Cumhuriyet Hükümetleri tüm ülkede olduğu gibi Van Gölü Havzası'nın asayiş sorunlarının çözümüne de önem verdi. Ayrıca buradaki eğitim-kültür faaliyetleri çerçevesinde her kademedeki eğitim kurumlarının açılması için gereken ödenekler sağlandı. Bu dönemde halkın sağlığını tehdit eden salgın hastalıklarla mücadele edildi ve önemli merkezlerde hastaneler yapıldı.

Van Gölü Havzası'nda varlığı tespit edilen petrol, kömür ve demir gibi önemli yer altı kaynaklarının işletilmesi için çalışmalar yapıldı. Havzanın önemli geçim kaynağı konumunda olan tarım ve hayvancılıkta geleneksel yöntemlerin yerine daha fazla gelir sağlayan modern yöntemlerin yerleşmesine çalışıldı.

Cumhuriyet Dönemi'nde Van Gölü Havzası'nda Yapılan Kamu Harcamaları ve Yatırımları (1923-1950) adlı araştırmada ele alınan konular kronolojik ve tarihsel bir bütünlük içinde verilmeye ve tespit edilen materyal bilimsel ilkelerin ışığında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırılan bu konu özellikle Van Gölü Havzası'nda bulunan Van, Bitlis ve Muş'un şehircilik tarihlerinin aydınlatılmasında yeni bir ışık yakabilme umuduyla ele alınmıştır.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi 2015
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 533
Ölçü 15,5x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Abdulaziz Kardaş Kitapları

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın

< !--END Criteo Product Tag-- >