Çocukluk, Oyun ve Oyuncak: Sosyo-Kültürel Bir Analiz

Çocukluk, Oyun ve Oyuncak: Sosyo-Kültürel Bir Analiz

Yorum Ekle

%35

10,84 TL 16,67 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Sosyoloji > Aile ve Çocuk
Yayınevi İkinci Adam Yayınları
Yazar Fulya Sormaz
Barkod 9786051281629
- +
Baskısı yok

Çocukluk, Oyun ve Oyuncak: Sosyo-Kültürel Bir Analiz

Çocukluk imgesi, çocuğa yüklenen anlamı, çocukluk anlayışını ifade eder. Çocukluk imgesi, çağlar boyunca farklı anlamlara sahip olmuştur.

Dolayısıyla çocukluk imgesi, toplumsal bir kurgudur. Oyun kültürü de çocuk kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. Değişik toplumsal süreçlerde değişik çocukluk imgelerinden bahsedilebildiği gibi, değişik çocuk oyunlarından/oyuncaklarından söz edilebilmektedir. Dolayısıyla çocukluk ve çocuk kültürü toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılık göstermektedir. Çocuk oyunları ve çocukluk imgesi, toplumsal değişimlerden en çok etkilenen ve toplumsalı da en çok niteleyen alanlardan biridir.

Günümüzde çocukluk ve çocuk oyunları kültürü hızla değişmektedir. Yaşadığımız küreselleşme sürecinde postmodern çocukluk imgesinden, sosyal oyunların ve geleneksel oyuncakların ortadan kaybolmasından söz edilmektedir. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan toplumsal değişimlerin, çocuk oyun kültürünün ve çocukluk kavramının değişimine etkisi söz konusudur.

Bu çalışmada çocukluğun, oyun ve oyuncağın sosyolojik anlamda neleri ifade ettiği; değişen sosyokültürel süreçlerden çocukluğun ve oyun kültürünün nasıl etkilendiği, değiştiği ve değişimin ne yönde olduğu ele alınmıştır. “Geleneksel, modern ve postmodern“ kavramsallaştırması kullanılarak çocuk kültürünün toplumsal değişim kaynakları olan sanayileşme, kentleşme, teknolojik ilerlemeler, kapitalizm, tüketim kültürü ve küreselleşme süreçleriyle ne şekilde değiştiği tarihsel karşılaştırmalı yöntemle incelenmiştir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Sayfa Sayısı 290
Ölçü 13,5x20 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Fulya Sormaz Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın