Che Bütün Yazıları

Che Bütün Yazıları

Yorum Ekle

%25

45,00 TL 60,00 TL

125 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Politika Siyaset > Politik Akımlar - Hareketler
Yayınevi İleri Yayınları
Yazar Ernesto Che Guevara
Barkod 9756288630002
Tedarik Süresi 5 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Che Bütün Yazıları

"Savaş çağrımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımızı almak için başka eller uzanacaksa, ölüm nereden gelirse gelsin, hoş geldi, safa geldi."

İleri Yayınları, tüm dünya devrimcilerinin kendisine örnek aldığı devrimci lider Che Guevara'nın bütün eserlerini Türk okuyucusunun hizmetine sunuyor. Che'nin askeri yazılarından siyasi yazılarına, önemli konuşmalarından mektup ve şiirlerine kadar tüm eserlerinin yer aldığı bu külliyatta, Che'nin askeri dehasının yanı sıra, siyasi kavrayışı, devrimci coşkusu, devrimci önderliği ve entelektüel yönüyle de tanışacaksınız.

İleri Yayınları'nın hazırladığı dizide şu eserler bulunuyor; 1. Bölüm Yazıları, 2.Bolivya Günlüğü, 3.Küba Günlüğü, 4.Mektuplar, 5.Şiirler, 6.Gerçekçi Ol İmkansızı İste (Seçme Yazılar).

Che, çok yönlü bir devrimci önderdir. Arjantinli olmasına karşın Güney Amerika'nın birliğine ve kıtasal devrime inandığından, devrimci mücadelenin en yoğun yaşandığı Küba'da Castro önderliğinde mücadeleye katılmıştır. Küba Devrimi'nin başarısından sonra da bu ülkede sosyalizmin kuruluşunda aktif rol almış, Üçüncü Dünya Sosyalizminin özgünlüğü üzerine araştırmalar yapmış, tartışmalara katılmış ve Küba'da önemli deneyimler yaşamıştır. Dünya çapında emperyalizme karşı bir Üçüncü Dünya direnişinin örgütlenmesi gerektiğini tespit ederek, Küba'nın temsilcisi olarak o dönemin önemli Üçüncü Dünya liderleriyle tek tek görüşmüştür. Emperyalizmin olduğu her yerde yıkılması gerektiği perspektifiyle 1960'larda ise Kongo ve Bolivya'daki devrimci mücadeleye katılmış ve 1967'de Bolivya'da Üçüncü Dünya Devrimi'nin liderlerinden biri olarak şehit düşmüştür.

Che'nin eserleri hem büyük bir devrimcinin, hem önemli bir sosyalist önderin, hem de Üçüncü Dünya devriminin dünya çapında teorisyenlerinden birinin düşüncelerini yansıtmaktadır. Che, salt bir askeri deha değil, aynı zamanda Üçüncü Dünya'nın emperyalizm başkaldırışının önderlerindendir. Debray'ın deyimiyle Che'nin düşüncesi "Yeni Milliyetçilik"tir. Bu nedenle Che'nin yazıları bir Üçüncü Dünya devrimcisinin özgün bir sosyalizm arayışı olarak değerlendirilmelidir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 2. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri İstanbul
Yayın Tarihi Eylül-2005
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 800
Ölçü 15,5x21,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Ernesto Che Guevara Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın