• Ana Sayfa
  • Akademik
  • Ceza Muhakemesi Hukukunda Bilişim Sistemlerinde Arama ve Elkoyma

Ceza Muhakemesi Hukukunda Bilişim Sistemlerinde Arama ve Elkoyma

Ceza Muhakemesi Hukukunda Bilişim Sistemlerinde Arama ve Elkoyma

Yorum Ekle

%2

76,44 TL 78,00 TL

100 TL üzeri kargo bedava!

Kategori Kitap > Akademik
Yayınevi Adalet Yayınevi
Yazar Cengiz Tanrıkulu
Barkod 9786051464633
Tedarik Süresi 10 iş günü
- +
SEPETE EKLE

Ceza Muhakemesi Hukukunda Bilişim Sistemlerinde Arama ve Elkoyma

Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimine paralel olarak, suçların işlenmesinde bilişim sistemlerinin kullanılması da hızla artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak işlenen suçlarda daha fazla dijital delil gündeme gelmektedir. Dijital delillerin daha fazla gündeme gelmesinin bir sonucu olarak da ceza muhakemesi hukukçuları dijital deliller ve bu alanın ortaya çıkardığı problemlerle daha sık meşgul olmaya başlamışlardır. Ancak konunun çok hızlı gelişmesi ve alanın birden çok disiplinle ilişkili olması bu alanın hukuka yansıtılmasını ve yasa koyucu tarafından takibini zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda hukukumuzda bilişim sistemlerinde arama ve elkoyma konusunu düzenleyen, görece yakın geçmişte yürürlüğe giren, CMK’nun 134. maddesini, hızla gelişen bilişim teknolojileri karşısında sürekli yeniden gözden geçirmek ve maddeyle ilgili uygulamada yaşanan problemlere yenilikçi çözümler bulmak gerekmektedir.

Bu yapılırken bilişim alanının kendine has ve sınır tanımaz yapısını göz önünde bulundurmak kaçınılmazdır. Hukuk devletleri için bir taraftan İnterneti suçluların cenneti olmaktan kurtarmak, diğer taraftan ise vatandaşların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyarak bu mücadeleyi yürütmek bir yükümlülüktür. Tez kapsamında bu yükümlülüğün en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için başarılı ülke düzenlemeleri ve iyi uygulama örnekleri bağlamında konu ele alınarak irdelenmiş ve hukukumuzdaki mevcut yasal düzenlemeler ve uygulamalarla mukayese yapılmıştır. Bu karşılaştırmalar yapılırken temel haklara en az müdahale ile dijital delillerin nasıl en etkin yöntemlerle elde edilebileceği hususu özellikle göz önünde bulundurulmuştur.

Diğer bir deyişle temel haklara asgari müdahalede bulunarak, bilişim sistemlerinde arama ve elkoyma müessesesini etkin ve etkili bir şekilde icra etmenin yöntemleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Zira günümüz hukuk dünyasında artık güvenlik ve özgürlükler birlikte ele alınabilmekte, yapılan hukuksal düzenlemelerde bu değerlerin biri birlerini destekler mahiyette göz önünde bulundurulabilmektedir. Fakat bunun layıkıyla yapılabilmesi için bilişim alanındaki gelişmelerin hukukçular ve kolluk tarafından yakından takip edilmesi ve ilgili mevzuatın sürekli gözden geçirilmesi, ayrıca uluslar arası işbirliği imkanlarının hızla artırılması gerekmektedir.

Dil Türkçe
Kâğıt Cinsi 1. Hamur
Cilt Tipi Ciltsiz
Basım Yeri Ankara
Yayın Tarihi Ekim-2014
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 554
Ölçü 16x23,5 cm
  • Bu ürüne henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz...

Cengiz Tanrıkulu Kitapları

Bu Ürünü Alanlar Bunları da Aldı

Birlikte Bakılan Ürünler

Kitap365.com, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır. Daha fazla bilgi için tıklayın